მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში ფრანგული ენის მასწავლებლების 5-დღიანი ტრენინგი დაიწყო
სიახლეების არქივი22 ივნისი , 2015
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა საქართველოს ფრანგული ენის მასწავლებელთა ასოციაციის პრეზიდენტთან ერთად ფრანგული ენის მასწავლებელთათვის განკუთვნილი 5-დღიანი ტრენინგი გახსნა.
ფრანგული ენის 20 მასწავლებელს ტრენინგს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების დარგში საერთაშორისო ექსპერტი მადლენ როლბუმლიკი ჩაუტარებს, რომელიც ფრანგულის ენის მასწავლებელთა საერთაშორისო ფედერაციას წარმოადგენს.
ტრენინგი მასწავლებელთა პროფესიული ზრდის თანამედროვე ტექნოლოგიებს და სწავლების მეთოდოლოგიის საკითხებს მოიცავს. კურსის დასრულების შემდეგ ტრენინგის მონაწილე მასწავლებლებს სერტიფიკატები გადაეცემა, მათგან 6 მასწავლებელს კი ფრანგული ენის საერთაშორისო ფედერაცია შეარჩევს და აღნიშნულ დარგში ფედერაციის ექსპერტის წოდებას მიანიჭებს.
„მომავალი ექსპერტების შერჩევა დამოკიდებულია კურსის ფარგლებში მიღებული მასალის ეფექტიან ათვისებაზე, თუმცა ეს საკმარისი არ არის. შერჩევისას ასევე გათვალისწინებული იქნება თითეული მათგანის მოტივაცია, ასოციაციის ფარგლებში აქტიურობა, კომუნიკაბელურობა. ცოდნის მკაფიოდ გადაცემისა და გუნდის მართვის უნარი“ - აცხადებს მადლენ როლბუმლიკი. საერთაშორისო ექსპერტი განმარტავს, რომ მიუხედავად შესარჩევი კანდიდატურების დადგენილი რიცხვისა, შეიძლება ტრენინგზე მომავალი ექსპერტების მეტი ან ნაკლები რაოდენობა გამოიკვეთოს.
პროექტი ფრანკოფონიის საერთაშორისო ორგანიზაციის დაფინანსებით, ფრანგული ინსტიტუტისა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება.

5-day Training for French Language Teachers in the National Center for Teacher Professional Development
News ArchiveJune 22, 2015
Giorgi Machabeli, Director, National Center for Teacher Professional Development and the President of the French Language Teacher Association announced the beginning of a 5-day training for French Language Teachers.
Madlen Rombumlick, International Expert in professional development and the representative of the French Language Teacher International Federation, will offer trainings to 20 teachers.
Trainings will cover modern teacher professional development technologies and teaching methodologies. Training participants will get certificates upon the trainings completion. French Language Teacher International Federation will also select 6 teachers and grant them with the Federation Expert titles.
“The criteria for expert nomination will depend on the effective training material comprehension, as well as participants’ motivation, activism with the federation scope, communicative skills, effective lecturing and group management skills” -declared Madlen Rombumlick. The international expert also stated that in spite of pre-defined quota, number of selected candidates may range from more to less.
The project is supported by the International Organisation of La Francophonie, Institut de France in Georgia and the Ministry of Education and Science of Georgia.