მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში ტრენერთა ტრენინგი მიმდინარეობს
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ „მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის“ ფარგლებში ტრენინგებს აგრძელებს. ამჟამად, მასწავლებლებისთვის განკუთვნილი ტრენინგების მეორე ეტაპის ჩასატარებლად ტრენერების მომზადება მიმდინარეობს. 2017 წლის იანვრიდან მე-7-12 კლასების ზუსტი და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების, გეოგრაფიისა და ინგლისურის ენის მოქმედ პედაგოგებს ზოგადპროფესიული უნარების მეორე მოდულში - „მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემო-სწავლებისა და შეფასების სტრატეგიები“ გადაამზადებენ.
ტრენინგ-მოდული მიზნად ისახავს, მონაწილეებს გააცნოს მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლებისა და შეფასების სტრატეგიები და დაეხმაროს მათ მიღებული ცოდნის საკუთარ პრაქტიკასთან დაკავშირებაში. ტრენინგი მონაწილეებს ხელს შეუწყობს სასწავლო მიზნების სწორად განსაზღვრასა და სასწავლო პროცესის უკეთ დაგეგმვაში. მონაწილეები ასევე გაეცნობიან შემაჯამებელი შეფასების სხვადასხვა ფორმებს, შეფასების რუბრიკის შექმნის წესსა და შეფასების პროცესში გასათვალისწინებელ უმთავრეს პრინციპებს. მოდულში განსაკუთრებული აქცენტი კეთდება განმავითარებელი შეფასების მნიშვნელობაზე და მისი სასწავლო პროცესში მიზნობრივად და ეფექტურად გამოყენებაზე. ტრენინგის მსვლელობისას მონაწილეებს ეძლევათ განმავითარებელი შეფასების ტექნიკების მოდელირების საშუალება. მოდული მონაწილეებს ასევე დაეხმარება შეფასების შედეგების გენდერის, სოციალური განსხვავებებისა და განსაკუთრებული საჭიროებების გათვალისწინებით გაანალიზებაში და სწავლების პროცესის შესაბამის მოდიფიცირებაში.
ზოგადპროფესიული უნარების მეორე მოდულს პირველ ეტაპზე ის მასწავლებლები გაივლიან, ვინც 2016 წლის ოქტომბერ-ნოემბერში გაიარა პირველი მოდული - „მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემოს მახასიათებლები“. საერთო ჯამში 9000 მდე მასწავლებელი.
პროექტის ფარგლებში მასწავლებლების გადამზადება ორ ნაკადად განხორციელდება: 2016-2017 სასწავლო წელს, გრძელვადიანი გადამზადების კურსს 9000 მასწავლებელი დაიწყებს. მასწავლებელთა მეორე ნაკადი კურსს 2017-2018 სასწავლო წელს გაივლის. საერთო ჯამში პროექტის ფარგლებში 2019 წლამდე 18000 საჯარო სკოლის მოქმედი მასწავლებელი გაივლის.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების გრძელვადიანი კურსი, მთლიანობაში ზოგადპროფესიული უნარების სამი მოდულისა და საგნობრივი მეთოდიკის მოდულისგან შედგება. კურსი თითოეული ნაკადისთვის 9 თვეზეა გაწერილი და მოიცავს ტრენინგზე შეძენილი ცოდნისა და უნარების პრაქტიკაში დანერგვის ხელშეწყობის კომპონენტებს, მათ შორის გამოცდილების გაზიარების მიზნით, რეგიონულ დონეზე მასწავლებელთა შეხვედრების ორგანიზებას.
კურსს სერტიფიცირებული ტრენერები უძღვებიან, რომლებიც ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი-საქართველოს საერთაშორისო და ადგილობრივი კონსულტანტების მიერ შედგენილი პროგრამებით მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ტრენერთა სკოლაში გადამზადდნენ.
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი- საქართველოს „მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი“ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის ფინანსური მხარდაჭერითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით ხორციელდება.

Trainer trainings under Teacher and School Director Professional Development Project in progress
National Center for Teacher Professional Development within the scope of "Millennium Challenge Account - Georgia" "Teacher and School Director Professional Development Project" continues the provision of the trainings. Currently, teacher trainers are being trained to carry out the second phase of teacher trainings. From January 2017, 7-12 grade exact and natural sciences, geography and English language practicing teachers will be trained in the second module of general professional skills - "Student-centered learning environment -teaching and assessment strategies".
The training module aims to familiarize participants with the learner centered teaching and assessment strategies and help them link the acquired knowledge with their own practical activities. The training will help the participants determine the learning objectives correctly and better plan the learning process. The participants will also learn about a variety of final assessment forms, evaluation rubric development rules and the fundamental principles to be considered in the assessment process. The module particularly focuses on the importance of developmental assessment and its targeted and effective use in the teaching process. During the trainings, the participants will be given the opportunity to model the developmental assessment techniques. The module will also help the trainees analyze the results in respect of gender, social differences and special needs and modify the learning process accordingly.
The first stage of the second module of the general professional skills will be offered to the teachers who took the first module - "Student centered learning environment featuresin October-November 2016. In total up to 9000 teachers.
The teacher trainings under the project will be provided in two stages: in 2016-2017 academic year, a long-term training course will be taken by 9000 teachers. The second group of teachers will start the course in 2017-2018 academic year. In total, approximately 18000 public school teachers will have been trained by 2019 within the scope of the project.
In general, the long-term teacher professional development course consists of a total of three modules professional skills and subject methodology modules. The course for each group takes 9 months and includes the components for the promotion of practical implementation of the knowledge and skills gained at the training, including teacher meetings at the regional level for sharing their experiences.
The course is conducted by certified trainers, who have been trained at the National Center for Teacher Professional Development Trainer School through the programs developed by the Millennium Challenge Account - Georgia international and local consultants.
Millennium Challenge Account -Georgia "Teacher and School Director Professional Development Project" has been implemented by the National Center for Teacher Professional Development with the financial support of the Millennium Challenge Corporation and cooperation with the Ministry of Education and Sciences of Georgia.