პროფესიული განათლების მასწავლებლებს საერთაშორისო სერტიფიკატები გადაეცათ
პროფესიული განათლების მასწავლებლები მშენებლობისა და ტურიზმის მიმართულებით, სასწავლო ვიზიტით სლოვაკეთში იმყოფებოდნენ. პროექტი „ევროპელი მასწავლებელი“ ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის მიერ იქნა ინიცირებული და ორგანიზებული. სასწავლო ტური მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრთან თანამშრომლობით დაიგეგმა. მასწავლებლები კონკურსის წესით შეირჩნენ.
სასწავლო ტურის ფარგლებში მასწავლებლები გაეცნენ პროფესიული საგანათლებლო დაწესებულებების სტრუქტურას, სასწავლო გარემოსა და სასწავლო რესურსებს. სამუშაო შეხვედრები გაიმართა სლოვაკეთის განათლების სამინისტროს პროფესიული განათლების დეპარტამენტთან. მასწავლებლები გაეცნენ სლოვაკეთში დუალური პროფესიული განათლების დანერგვის თავისებურებებსა და სიძნელეებს. ასევე, ამ სიძნელეების გადაჭრის იმ გზებს, რომელიც სლოვაკეთმა გაიარა.
სლოვაკეთის გამოცდილება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოსთვის, ვინაიდან 2015 წელს დაიწყო დუალური პროფესიული განათლების დანერგვა ამ ქვეყანაში. დანერგვაში სლოვაკეთს პარტნიორობას გერმანია და ავსტრია უწევს. როგორც პოსტსოციალისტური ქვეყანა, სლოვაკეთს მსგავსი გამოციდლება აქვს, ამიტომ ევროინტეგრაციის გზაზე და ჩვენი პროფესიული განათლებისთვის, სლოვაკეთის გამოცდილება განსაკუთრებით გასათვალისწინებელია.
პროფესიული განათლების მასწავლებლებს საშუალება ჰქონდათ სხვადასხვა რაკურსით დაენახათ სლოვაკეთის პროფესიული განათლების სისტემა. ისინი შეხვდნენ მასწავლებლებს, სტუდენტებს, სასწავლებლების ხელმძღვანელებს და ასევე განათლების პოლიტიკის გამტარებელ ინსტიტუციებს.
დაისახა ბრატისლავას პროფესიული განათლების კოლეჯის თანამშრომლობის გზები კოლეჯ „იკარუსსა“ და „აისს“ შორის, ასევე გაჩნდა გამოცდილების გაზიარების პერსპექტივები სლოვაკეთის განათლებისა და საქართველოს განათლებისა და მეცინერების სამინისტროებს შორის.
სასწავლო ტურში მონაწილე მასწავლებლებს სერტიფიკატები საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინსტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრის დირექტორმა ნინო ბოლქვაძემ და სახელმწიფო მინისტრმა ვიქტორ დოლიძემ გადასცეს.
უნდა აღინიშნოს, რომ სლოვაკეთში საქართველოს ელჩმა მასწავლებლებს საელჩოში დახვედრა მოუწყო და ლექცია ჩაუტარა თემაზე - საქართველოს ვიზალიბერლიზაცია და ვალდებულებები.
პროექტი „ევროპელი მასწავლებელი“ მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრის ICMPD მიერ იყო დაფინანსებული.

Vocational education teachers have been awarded with international certificates
Vocational education teachers in the field of construction and tourism visited Slovakia for studying purposes. The project "European Teacher" was initiated and organized by the Information Center on NATO and EU. The educational tour was organized in collaboration with the TPDC. The teachers were selected through the competition.
Within the framework of the study visit teachers learned about the structure of professional institutions, educational environment and educational resources. Workshops were held with the Vocational Education Department of the Ministry of Education of Slovakia. The teachers got acquainted with the peculiarities and challenges of implementing dual vocational education in Slovakia, also, the ways of solving the difficulties that Slovakia has already coped with.
Slovakia's experience is especially important for Georgia, since the implementation of dual vocational education began in this country in 2015. Slovakia has been assisted at the introduction stage by Germany and Austria. As a post-socialist country, Slovakia has the similar experience, so the experience of Slovakia is especially important for us on the way to European integration and our vocational education.
The vocational education teachers had an opportunity to look at the Slovak vocational education from a different perspective. They met with teachers, students, heads of educational institutions and institutions implementing education policies.
The ways of cooperation were established between Bratislava's Vocational Education College and college “Ikarus” and “Aisi”, as well as the prospects for sharing experience between Slovak Education and the Ministry of Education and Science of Georgia.
The teachers were awarded with the certificates of participation in the study visit by Ketevan Natriashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Nino Bolkvadze, Director of Information Center on NATO and EU and Viktor Dolidze, the State Minister.
It should be noted that the Ambassador of Georgia in Slovakia invited teachers to the embassy and delivered a lecture on the topic – Visa liberalization and commitment of Georgia.
The project "European Teacher" was funded by ICMPD International Center for Migration Policy Development.