უცხოელ მოხალისე პედაგოგებისთვის სასწავლო წლის შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა
„ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ - მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიზნობრივი პროგრამის ფარგლებში შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა, რომელზეც უცხოელ მოხალისე მასწავლებლებს სერტიფიკატები და სამახსოვრო საჩუქრები გადაეცათ. სასწავლო წელი, უცხოელ კოლეგებთან ერთად, უცხოური ენის ქართველმა პედაგოგებმაც შეაჯამეს და მოხალისეებს თანამშრომლობისთვის მადლობა გადაუხადეს. ღონისძიებაზე დაჯილდოვდნენ ის მოსწავლეებიც, რომლებმაც პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებულ, უცხოენოვანი ესეების კონკურსში გამარჯვება მოიპოვეს.
ღონისძიებას განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაში, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელობა ესწრებოდა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიზნობრივი პროგრამის ფარგლებში, უკვე მეშვიდე წელია, რაც უცხოელი მოხალისე მასწავლებლების დახმარებით, საქართველოს საჯარო სკოლებში უცხოური ენების სწავლების ხარისხი უმჯობესდება. 2012 წლიდან პროგრამამ ცვლილებები განიცადა და ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, მოხალისე მასწავლებელთა შერჩევის კრიტერიუმები დახვეწა, გარდა ამისა, უფრო მრავალფეროვანი გახდა და ინგლისურენოვან მასწავლებლებს, ჩინური, ფრანგული და გერმანული ენის მასწავლებლებიც შეუერთდნენ.
„ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ ახლა უკვე არა მარტო უცხოური ენების სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით, არამედ ადგილობრივი მასწავლებლების პროფესიული განვითარების კუთხითაც მუშაობს. უცხოელი მოხალისეების საქმიანობის ნაწილს კოლეგებთან თანამშრომლობა, ენის სწავლების თანამედროვე მეთოდების დანერგვა, ერთობლივი პროექტების განხორციელება და ადგილობრივი მასწავლებლების ენობრივი კომპეტენციების გაუმჯობესების მიზნით, უცხოურ ენაზე კომუნიკაცია წარმოადგენს.

End of Year Meeting with Foreign Volunteer Teachers
Within the program "Teach and Learn with Georgia", the target project of the National Center for Teacher Professional Development, the end of year closing meeting was held where foreign volunteer teachers received certificates and memorable gifts. Together with foreign colleagues, Georgian teachers of foreign languages also summarized their work and thanked volunteers for cooperation. The prizes were also granted to the students who won the prizes in the foreign language contest announced within the program.
The event was attended by Ms. Mariam Jashi, Chairman of Education, Science and Culture Committee, Ms. Lia Gigauri, Deputy Minister of Education and Science of Georgia and the authorities of National Center for Teacher Professional Development.
Within the framework of the TPDC target program, it has been already seven years that the quality of teaching foreign languages ​​ in the public schools of Georgia has been improving with the help of foreign volunteer teachers. Since 2012 the program has undergone some changes and for the purpose of improvement, the criteria of selection of volunteer teachers has been elaborated, and become more diverse, as Chinese, French and German language teachers have joined English-speaking colleagues.
"Teach and Learn With Georgia" is now working not only to improve the quality of teaching of foreign language teachers ​​but also to provide professional development for local teachers. The activities of foreign volunteers includes cooperation with peers, introduction of modern methods of language teaching, implementation of joint projects and communication in foreign languages ​​in order to improve language competencies of local teachers.