„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, რომელსაც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრი ახორციელებს, საქართველოს მასშტაბით 48 მასწავლებელს ტრენინგი თემაზე „უსაფრთხოება სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებში“ ჩაუტარდა.
ტრენინგ-მოდული პროექტის საბუნებისმეტყველო საგნების სპეციალისტთა ხელმძღვანელობით და ამერიკის შეერთებული შტატების ლაბორატორიული უსაფრთხოების ინსტიტუტის წარმომადგენლთან თანამშრომლობით შემუშავდა.
ტრენინგზე ფიზიკის, ქიმიისა და ბიოლოგიის მასწავლებლები გაეცნენ სასკოლო ლაბორატორიებში მუშაობისას უსაფრთხოების ზოგად წესებს, რათა მათ გამოუმუშავდეთ სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებში უსაფრთხოდ მუშაობის უნარ-ჩვევები.
საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიები მნიშვნელოვანი რესურსია სკოლებისთვის და მათი აქტიური გამოყენება სასწავლო პროცესში ეფექტიანი სწავლებისთვის ერთ-ერთი აუცილებელი პირობაა. აღნიშნულმა, დღის წესრიგში დააყენა ლაბორატორიებში მუშაობისას უსაფრთხოების საკითხი. შედეგად, შეძენილი ცოდნის საფუძველზე პედაგოგები სასწავლო პროცესის მიმდინარეობისას, სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებში მოსწავლეთათვის უსაფრთხო გარემოს შექმნიან.
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო“ „ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის“ დაფინანსებით 100-მდე საჯარო სკოლის სრულ რეაბილიტაციას ახორციელებს, რომლის ფარგლებშიც, ასევე, დაგეგმილია სკოლების თანამედროვე საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებით აღჭურვა. პროექტის ფარგლებში უკვე რეაბილიტირებულია 12 საჯარო სკოლა (ბებნისის, გორის #5, ზერტის, თიანეთის #1, ოკამის, საქაშეთის, სკრის, ტინისხიდის, ტყვიავის, ფხვენისის, ძეგვისა და ხიდისთავის საჯარო სკოლები) და აღნიშნული ტრენინგი სწორედ ამ სკოლების მასწავლებლებმა გაიარეს.
სამომავლოდ დაგეგმილია მასწავლებლებისთვის სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიაში სასწავლო პროცესის წარმართვისთვის საგნობრივი გზამკვლევის შექმნა და ამ მიმართულებით ტრენინგების ჩატარება.

48 teachers trained on laboratory safety in schools
Within the scope of the "Millennium Challenge Account – Georgia” Teacher and School Director Professional Development Project implemented by the National Center for Teacher Professional Development, 48 teachers across Georgia have been trained on "Safety in school science laboratories".
The training module has been developed under the guidance of specialists in the natural sciences and in collaboration with the representative of the US Laboratory Safety Institute.
During the training physics, chemistry and biology teachers were introduced to the general safety rules for working in school laboratories so that they could provide safe working environment for working in school science labs.
A natural science laboratory is an important resource for schools and their active inclusion in the educational process is one of the essential prerequisites for effective teaching. This raised the issue of safety in laboratories. As a result, teachers based on the knowledge acquired during the training will provide safe environment for students in school natural science laboratories.
"Millennium Challenge Account - Georgia" funded by "Millennium Challenge Corporation" is providing the rehabilitation for 100 public schools, and also plans to equip schools with up-to-date science laboratories. The project has already rehabilitated 12 schools (Bebnisi, Gori # 5, Zerti, Tianeti # 1, Okami, Sakhasheti, Skra, Tiniskhidi, Tkhviavi, Pkhvenisi, Khidistavi and Dzegvi public schools) and the training was provided to teachers of the above schools.
In the future, the subject guidebook will be developed for teachers in order to provide learning process in school natural science labs and trainings will be carried out in this regard.