რეგიონების სკოლების სპეციალური მასწავლებლებისთვის სასწავლო ტური ჩატარდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა რეგიონში დასაქმებული სპეციალური მასწავლებლებისთვის სასწავლო ტური ჩაატარა. ტურის მიზანი იყო რეგიონების საჯარო სკოლების ინკლუზიური განათლების სპეციალისტების ცოდნისა და პროფესიული უნარების გაუმჯობესება და ამ გზით, ინკლუზიური განათლების ხარისხის განვითარების ხელშეწყობა.
პროექტში, სხვადასხვა რეგიონების საჯარო სკოლებში დასაქმებული ინკლუზიური განათლების 30-მდე სპეციალისტი ჩაერთო, რომლებმაც თბილისის 10 საჯარო სკოლაში, პროექტის ტუტორებად შერჩეულ ინკლუზიური განათლების მასწავლებლებთან პრაქტიკული კურსი გაიარეს.
ერთკვირიანი ტურის ფარგლებში, პროექტის მონაწილეებს, თავდაპირველად, შესაძლებლობა ჰქონდათ, განეხილათ საკუთარ სკოლებში არსებული გამოწვევები და მიდგომები, ხოლო შემდგომ, გაცნობოდნენ წარმატებულ ინკლუზიურ კლასებს, ინტეგრირებული კლასის სპეციფიკას და სპეციალურ სკოლას. სასწავლო ტური დასრულდა შემაჯამებელი შეხვედრით, რომელზეც მონაწილეებმა განიხილეს განვლილი მასალა და მიღებული გამოცდილება, გარდა ამისა, საკუთარი სკოლისთვის შეიმუშავეს ინკლუზიური გარემოს შექმნის გეგმა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი აქტიურად მუშაობს ინკლუზიური განათლების საკითხებზე და ამ მიმართულებით სპეციალისტების გადამზადებაზე. გარდა ზემოაღნიშნული სასწავლო ტურისა, ცენტრში პერიოდულად ტარდება ინკლუზიური განათლების სპეციალისტების ტრენინგები, ჟესტური ენის კურსები ყრუ პირების, მათი მასწავლებლებისთვის, ოჯახის წევრებისა და თარჯიმნებისათვის, ასევე ბრაილის შრიფტისა და მის სწავლების მეთოდების ტრენინგები მხედველობის დარღვევის მქონე პირთა პედაგოგებისთვის.

News ArchiveOctober 29, 2016
National Center for Teacher Professional Development has conducted a study tour for special teachers employed in the regions. The tour was aimed at improvement of professional skills and knowledge of inclusive education specialists of the regional schools, and thus, development of the inclusive education quality.
The project has involved 30 inclusive education specialists employed in public schools of various regions, who took the practical training course with inclusive education tutors in 10 Tbilisi public schools.
Within a week-long tour, the project participants first had an opportunity to discuss the challenges and approaches in their schools, and then, were introduced to successful inclusive classes, integrated classroom particularities and a special school. The study tour ended up with a summary meeting during which the participants discussed the learnt material and gained experience, and in addition, elaborate an inclusive environment development plan for their own schools.
National Center for Teacher Professional Development is actively working on inclusive education issues and provides trainings for specialists in this direction. In addition to the above-mentioned study tour, the Center periodically provides trainings for inclusive education specialists, sign language courses for deaf persons, their teachers, family members and interpreters, also Braille and its teaching methodology trainings for teachers of vision impaired individuals.