არაქართულენოვანი მასწავლებლების პირველმა ნაკადმა სახელმწიფო ენის კურსი დაასრულა
“არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელების პროფესიული განვითარების პროგრამის” ფარგლებში მიმდინარე სახელმწიფო ენის კურსში ჩართულმა მასწავლებლებმა საბოლოო შეფასება გაიარეს. შეფასება წერითი და ზეპირი ნაწილისგან შედგებოდა. კურსში ჩართული 619 ადგილობრივი მასწავლებლისგან, შეფასება გაიარა 572-მა მსმენელმა. ამ ეტაპზე მიმდინარეობს შედეგების ანალიზი. საბოლოო შეფასების შედეგად გამოვლენილ წარმატებულ მასწავლებლებს გადაეცემათ შესაბამისი დონის დამადასტურებელი სერტიფიკატი, ასევე მათთვის დაიგეგმება პროფესიული უნარ-ჩვევების ტრენინგი.
აღსანიშნავია, რომ არაქართულენოვანი სკოლების ადგილობრივი მასწავლებლებისთვის წელს პირველად იქნა შეთავაზებული სახელმწიფო ენის შემსწავლელი კურსი, რომელიც მიზნად ისახავს სახელმწიფო ენის ცოდნის დონის გაუმჯობესებას და სამოქალაქო ინტეგრაციის ხელშეწყობას, რაც, თავის მხრივ, ხელს შეუწყობს ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი მასწავლებლების ჩართულობის ზრდას მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემაში.
კურსის ფარგლებში, ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების (ქვემო-ქართლი, სამცხე-ჯავახეთი, კახეთი) საჯარო სკოლების მოქმედ პრაქტიკოს მასწავლებლებს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი სთავაზობს სახელმწიფო ენის ა1 და ა2 დონეების შესწავლას და პროფესიული უნარ-ჩვევების ტრენინგების ადგილზე გავლას.

First flow of non-Georgian teachers complete the State language course
The teachers involved in the state language course within the scope of the "Non-Georgian school teacher professional development program” took the final test. The test consisted of written and oral parts. The course included 619 local teachers, and 572 participants were tested. At this stage, the results are being analyzed. Those successful teachers identified through the final assessment will receive a certificate of relevant level, and also professional skills trainings will be planned for them.
It should be noted that it is the first time local non-Georgian school teachers have been offered the State language course, which is aimed at improvements of the State language competence and level of civil integration, which, in turn, will help increase the participation of ethnic minority teachers in the Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement scheme.
In the scope of the course, National Center for Teacher Professional Development offers public school teachers working in the ethnic minority regions (Kvemo-Kartli, Samtskhe-Javakheti, Kakheti) to learn the state language A1and A2 levels and provide professional skills trainings on the spot.