გერმანიის მთავრობის ინიციატივით გერმანიაში სასწავლებლად პროფესიული განათლების სპეციალისტების ჯგუფი გაემგზავრება
სიახლეების არქივი02 მაისი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში პროფესიული განათლების სპეციალისტთა ტრენინგი მიმდინარეობს. ტრენინგს ის პირები გადიან, რომლებიც გერმანიის მთავრობის დაფინანსებით, მაგდებურგის უნივერსიტეტში სასწავლებლად გაემგზავრებიან.
ჯგუფის წევრებს საშუალება ექნებათ შეისწავლონ პროფესიული განათლების პოლიტიკა, პროფესიული განათლების მასწავლებლის მოსამზადებელი პროგრამები, სწავლების მეთოდიკა, კერძო სექტორთან მუშაობის გზები და პრინციპები და სფეროს სხვა მნიშვნელოვანი ასპექტები.
ერთწლიანი პროგრამის ფარგლებში, ჯგუფის წევრები სწავლის გარდა, შეიმუშავებენ კონკრეტულ პროექტებს სისტემაში დანერგვის მიზნით. გერმანიის მთავრობა ქართველ კოლეგებთან ერთად სასწავლებლად ასევე იწვევს პროფესიული განათლების სპეციალისტებს სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან.
გერმანიაში გამგზავრებამდე ჯგუფს უტარდება მოსამზადებელი ტრენინგები, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეები ეცნობიან პროფესიული განათლების გერმანულ მოდელს და ევროპის სხვა ქვეყნების გამოცდილებასთან მის შედარებით ანალიზს. ტრენინგებს გერმანიიდან მოწვეული პროფესორები ატარებენ.

German government initiated a study trip for vocational education specialists to Germany
The vocational education training is under way at TPDC. The training participants under the funding of the German government will travel to University of Magdeburg to study.
The group members will be able to explore vocational education policy, vocational education teacher training programs, teaching methods, principles and ways of working with the private sector and other important aspects of the field.
Within the one-year program, the group members in addition to learning will develop specific projects for their further implementation in the system. The German government along with Georgian colleagues invites also professional education specialists from Armenia and Azerbaijan to study.
Before leaving for Germany, the group will be provided with preparatory training sessions, during which the participants will be introduced to the German model of vocational education and its comparative analysis with the experience of other countries. The trainings are provided by visiting professors from Germany.