შეხვედრა მუსიკის მასწავლებლებთან
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ორგანიზებით ბორჯომისა და ახალციხის სამუსიკო სკოლებში გაიმართა საინფორმაციო შეხვედრები მუსიკის მასწავლებლებისთვის, რომელიც ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მეორე რესპუბლიკურ კონკურსს მიეძღვნა.
შეხვედრას უძღვებოდნენ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის მუსიკის ექსპერტ-კონსულტანტი რუსუდან თაყაიშვილი, საქართველოს საგუნდო საზოგადოების თავმჯდომარე ლიანა ჭონიშვილი, საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრის ხალხური მუსიკის მიმართულების ხელმძღვანელი ნანა ვალიშვილი. შეხვედრებს, ასევე, რესურსცენტრებისა და კულტურის სამსახურების ხელმძღვანელები და ქალაქ ახალციხის მერი გიორგი კოპაძე ესწრებოდნენ. მათ მხარდაჭერა გამოხატეს კონკურსის მიმართ და დახმარება აღუთქვეს ორგანიზატორებს.
საქართველოს ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების ეროვნული კონკურსი წელს მეორედ ტარდება. კონკურსის მიზანია აკადემიური საგუნდო სიმღერის პოპულარიზაცია, ეროვნული სასიმღერო ტრადიციების დაცვა, ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მხარდაჭერა და განვითარება, ქართველ კომპოზიტორთა შემოქმედების პოპულარიზაცია და საგუნდო შემსრულებლობაში ახალი სახელების აღმოჩენა.
კონკურსის ორგანიზატორია საქართველოს საგუნდო საზოგადოება, ხოლო მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრთან ერთად, კონკურსს მხარდამჭერთა შორის არიან თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორია, ევგენი მიქელაძის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო,საქართველოს ფოლკლორის სახელმწიფო ცენტრი და სხვა ორგანიზაციები.

Meeting with Music Teachers
A meeting was held at the National Center for Teacher Professional Development for music teachers, IN Borjomi and Akhaltsikhe, where teachers got thorough information about the second national contest for “Children and Youth Coral Championship ” organized by the Georgian Coral Society.
The meeting were attended by: Rusudan Takaishvili-TPDC Expert-Consultant, Liana Chonishvili-Chairman of Georgian Coral Society, Nana Valishvili- Georgian Folk Song unit head at the Foklore State Center of Georgia and George Kopatze- Akhaltsikhe Mayor. They expressed their support to contest organizers.
“Children and Youth Coral Championship ” has been held for the second time this year. The contest aims at popularization of academic, coral songs, preserving national singing traditions, supporting children and youth coral teams, popularization of Georgian composers’ works and discovering new voices in coral performances.
The contest is organized by the Georgian Coral Society and among its supports apart from the National Center for Teacher Professional Development are : V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire, E.Mikaladze Music Center, Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, Foklore State Center of Georgia, etc.