არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლებისთვის აზერბაიჯანულ, რუსულ და სომხურ ენებზე ნათარგმნი დამხმარე ლიტერატურის დარიგება დაიწყო
სიახლეების არქივი24 თებერვალი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრმა საქართველოს მასშტაბით, ყველა არაქართულენოვანი სკოლისა და სასკოლო სექტორის მასწავლებლებისთვის მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის დოკუმენტების კრებულისა და გზამკვლევის I ნაწილის აზერბაიჯანული, რუსული და სომხური თარგმანების დარიგება დაიწყო.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი და დირექტორის მოადგილე მანანა რატიანი დღეს თბილისის N64 საჯარო სკოლის არაქართულენოვანი სექტორის მასწავლებლებს შეხვდნენ და დამხმარე ლიტერატურა პირადად გადასცეს.
აღნიშნული ლიტერატურა „არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების პროგრამის“ ფარგლებში ითარგმნა და განკუთვნილია 293 სკოლის 6902 არაქართულენოვანი მასწავლებლისთვის. მიმდინარე კვირის განმავლობაში კრებული და გზამკვლევი 27 საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრსა და მათ სამოქმედო ტერიტორიაზე არსებულ არაქართულენოვან სკოლებს გადაეცემა.
ცენტრმა გასულ წელს მოამზადა მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ძირითადი დოკუმენტების, თვითშეფასების კითხვარისა და სქემის გზამკვლევის I ნაწილის თარგმანის ელექტრონული ვერსიები, რომელიც ცენტრის ოფიციალურ ვებგვერდზეა განთავსებული. გარდა ამისა, მომზადდა სქემის ვიდეო-ინსტრუქციის რუსულ, სომხურ და აზერბაიჯანულენოვანი ვერსიები სუბტიტრებით.
„არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების პროგრამის“ მიზანია არაქართულენოვანი სკოლების და სასკოლო სექტორების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა და სწავლა-სწავლების პროცესის გაუმჯობესება სახელმწიფო ენის სწავლების გაძლიერების გზით.

Teacher Support Materials in Armenian, Russian and Azeri Languages Distributed Among the Non-Georgian School Teachers
News ArchiveFebruary 24, 2016
National Center for Teacher Professional Development started disseminating “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” collection and part I of the Guideline in Armenian, Russian and Azeri Languages to non-Georgian school teachers throughout Georgia.
TPDC Director- Giorgi Machabeli and Deputy Director-Manana Ratiani met and delivered the support materials personally to the Tbilisi public school N 64 non-Georgian sector teachers.
The above mentioned materials have been translated within the “Non-Georgian School Teacher Professional Development” program and are targeted for 6902 non-Georgian teachers in 293 schools . Within the week “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” collection and part I of the Guideline will be disseminated among the 27 ERC-s and non-Georgian schools within the territorial unit.
Electronic, translated versions of “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” collection, part I of the Guideline and self-evaluation questionnaires were developed last year by TPDC, uploaded at the center web-site. In addition to this, Scheme video instructions in Russian, Azeri and Armenian languages with subtitles were developed as well.
The “Non-Georgian School Teacher Professional Development” program aims at promoting the professional development of non-Georgian school teachers and state language through improving the teaching and learning processes.