14 მილიონი აშშ დოლარის გრანტი საქართველოში მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარებისთვის
სიახლეების არქივი03 თებერვალი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, „ათასწლეულის განვითარების ფონდი - საქართველოს“ ფინანსური და ტექნიკური მხარდაჭერით, ქვეყნის მასშტაბით მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის განხორციელებას იწყებს. პროექტის პრეზენტაცია სასტუმრო „თბილისი მარიოტში” გაიმართა, სადაც მხარეებმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმიც გააფორმეს.
14 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების პროექტი ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ერთ-ერთ კომპონენტს წარმოადგენს და მიზნად ისახავს საბუნებისმეტყველო, მათემატიკის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების, გეოგრაფიისა და ინგლისური ენის 7-12 კლასის მასწავლებელთა, ასევე სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების გზით სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებას და სკოლის მართვის ხარისხის დახვეწას.
დასახული მიზნების მისაღწევად, ზემოაღნიშნულ საგნებში გადამზადდება 20,000-მდე მასწავლებელი და ყველა საჯარო სკოლის დირექტორი, გარდა ამისა, მომზადდება სკოლის ბაზაზე პროფესიული განვითარების 2000-ზე მეტი ფასილიტატორი. აღნიშნული ღონისძიებები ხელს შეუწყობს ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში უწყვეტი პროფესიული განვითარების ეფექტიანი სისტემის დანერგვას, ასევე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის შესაძლებლობების გაზრდას, სატრენინგო მასალებისა და საჭირო რესურსის შექმნას. პროექტი დაიწყო 2016 წლის იანვარში და დასრულდება 2019 წლის ზაფხულში.
პროექტის ამოქმედებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება „თბილისი მარიოტში“ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის ვიცე პრეზიდენტის მოადგილემ ფატემა სუმარიმ და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა, გიორგი მაჩაბელმა გახსნეს.

Training Educators for Excellence Project Launched
National Center for Teacher Professional Development launched Training Educators for Excellence project. Millennium Challenge Account -Georgia providing financial and technical support for project. The event ceremony was held in “Tbilisi Marriot” , where the parties signed the memorandum of collaboration.
Overall budget of the project is $14 million and is one of the components of the $140 million Compact of the Millennium Challenge Corporation to Georgia.The project aims at enhancing the Math, Biology, Chemistry, Physics, Information and Communication technology (“ICT”), Geography and English teaching and learning in Grades 7-12; and improving school management.
20,000 teachers of the above mentioned subjects , all the school principals and approximately 2000 school-based professional development facilitators will be trained. The projects objectives are implementing effective continuous professional development system in schools . The project was launched in January, 2016 and will be completed in summer, 2019.
The event ceremony was launched by the Chief Executive Officer of the Millennium Challenge Account Georgia, Magda Magradze; Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, Regional Deputy Vice President of the Millennium Challenge Account Georgia, Fatema Sumar; Director of the National Center of Teacher Professional Development, Giorgi Machabeli.