მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის განცხადება
ბოლო დროს, ზოგიერთი მედიასაშუალებების მიერ გავრცელდა ინფორმაცია სკოლაში ძალადობის ცალკეული შემთხვევის შესახებ. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი მიესალმება აღნიშნულ თემაზე ჯანსაღ საჯარო დისკუსიას და პრობლემის გადაჭრის ეფექტიანი გზების ძიებას. თუმცა, აღნიშნული საკითხის განხილვა არ უნდა მოხდეს მასწავლებლის პროფესიისა და ზოგადი განათლების სისტემის დისკრედიტაციის ხარჯზე. სწორედ მაშინ, როდესაც მასწავლებლის პროფესიის განვითარება სახელმწიფოს პრიორიტეტი გახდა და მიმდინარე წელი მასწავლებლის წლად გამოცხადდა, კონკრეტული ტრაგედია არ უნდა განზოგადდეს მთელ სისტემაზე და ამით ჩირქი არ უნდა მოეცხოს ამ ძალიან დასაფასებელი და ღირსეული პროფესიის წარმომადგენლებს, რომელთა შორის მრავალი გამოირჩევა მაღალი პროფესიონალიზმით.
დადგა დრო, როცა სახელმწიფომ დაიწყო მასწავლებლის მიზანმიმართული მხარდაჭერა და მისთვის ღირსეული სამუშაო პირობების შექმნაზე ზრუნვა. შეიქმნა სისტემა, რომლის ფარგლებში მასწავლებელზე გახდა დამოკიდებული მისი პროფესიული განვითარება, კარიერული წინსვლა და შესაბამისად, ანაზღაურების ზრდა. საზოგადოება უნდა მოუფრთხილდეს პედაგოგს, მის ღირსებას და საპასუხისმგებლო შრომას. რაც შეეხება სკოლაში ძალადობის რისკებს, საზოგადოების ყველა ჯგუფმა - სახელმწიფომ, მედიამ, თემმა, სკოლამ და მშობელმა უნდა გავინაწილოთ პასუხისმგებლობა აღნიშნულ პრობლემაზე და ჩვენი წვლილი შევიტანოთმის აღმოფხვრაში.
დასაფიქრებელია, რომ ბულინგის პრობლემა არამარტო საქართველოში, არამედ მთელ მსოფლიოში მწვავედაა წარმოჩენილი. სწორედ იმიტომ, რომ სახელმწიფოს მიზანია მსოფლიოს თანამედროვე საგანმანათლებლო სისტემების კვალდაკვალ განავითაროს ქართული ზოგადი განათლების სისტემა და მოახდინოს სკოლაში ძალადობის რისკების მინიმიზება, მასწავლებელთა პროფესიული განათლების ცენტრის მიერ დაგეგმილ და განხორციელებულ ტრენინგ-მოდულებში გათვალისწინებულია კონფლიქტების მართვისა და სკოლაში ძალადობის პრევენციის კომპონენტი. აღნიშნული ტრენინგები მიზნად ისახავს, როგორც დაწყებითი, ისე საბაზო და საშუალო საფეხურის პედაგოგების გადამზადებას, ასევე სკოლის ადმინისტრაციის, კერძოდ, დირექტორისა და დირექტორის მოადგილის მომზადებას აღნიშნული პრობლემის ეფექტიანი პრევენციისა და გადაწყვეტისთვის.
სწორედ ტრენინგებზე შეძენილი ახალი ცოდნისა და პროფესიული უნარების პრაქტიკაში დანერგვა და მისი შედეგების შემოწმება გულისხმობს ტრენინგის წარმატებით გავლას მისი ახალი შეფასების სისტემით.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ შემუშავდა მასწავლებლის თვითშეფასების კითხვარი, რომელიც ითვალისწინებსკონფლიქტების მართვისა და ფიზიკური, ინტელექტუალური და მოსწავლისთვის ემოციურად უსაფრთხო გარემოს შექმნის კომპონენტს და საგანგებო ბლოკი ეთმობა, თუ როგორ წყვეტს მასწავლებელი აღნიშნულ პრობლემას პრაქტიკაში და რამდენად ეფექტიანად ახერხებს კონფლიქტური სიტუაციების მართვას.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიზანია, დაეხმაროს მასწავლებლებს პროფესიულ განვითარებაში და სხვადასხვა სახის პროფესიული საკითხების გადაწყვეტაში. საზოგადოების მიერ კი ხელი უნდა შეეწყოს აღნიშნული პროცესს, რადგან მასწავლებლის პროფესიის განვითარება და წარმატება მომავალი თაობებისა და ქვეყნის განვითარების აუცილებელი ნაწილია.

News ArchiveOctober 17, 2015
Cases of school violence have been in media spotlight recently. National Center for Teacher Professional Development approves public discussions on the topic and searching ways for effective problem resolutions. Although such discussions mustn’t affect and discredit the reputation of teacher profession or education system in general. When honoring teacher profession has become a state priority and the current year has been announced the Teacher’s Year , this concrete tragedy must not be generalized and applied to the education system in whole and the representatives of this honorable profession must not be subjects of discreditation
The state has started supporting teachers and creating favorable working conditions for them. Within the newly developed system, teachers are in charge of their own professional development, career advancement and salary increase opportunities. Society must honor teacher professional honor and hard-work. It’s the responsibility of the state, media, community, school and parents to undertake the task of preventing risks of school violence.
It’s noteworthy that bulling problem is very acute not only in in Georgia, but in the whole world. It’s become the state priority to develop Georgian education system in compliance with the modern, world education trends and minimize risks of school violence. Thus TPDC developed training-modules cover the conflict resolution and school violence prevention components. The trainings aim at training not only primary, basic and secondary school teachers, but also the school administrators-school principals and deputy principals for effective prevention and resolution of the stated conflicts.
According to the new assessment system, the practical application of the knowledge and skills gained during the trainings are the vital part of the new assessment system.
Teacher self-evaluation questionnaire has been developed by TPDC. The questionnaire contains the component of conflict resolution and creating physically, intellectually and emotionally safe environment for students. A special block is dedicated to the part where a teacher provides practical problem solving cases and effectively manages the conflict resolution.
National Center for Teacher Professional Development aims at assisting teachers in professional development. Society must welcome and encourage the initiative, since teacher professional development and success is a vital component for bringing up the future generations.