მასწავლებელთა პროფესიული განვთარების ეროვნულ ცენტრში სქემის საკითხებზე საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა
სიახლეების არქივი24 აგვისტო , 2015
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში, მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ფარგლებში სკოლის ადმინისტრაციისა და მასწავლებლების კონსულტირების საკითხებზე ტრენერ-კონსულტანტებისა და ექსპერტების საინფორმაციო შეხვედრა გაიმართა.
სქემის ეფექტიანად დანერგვის მიზნით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ტრენერ-კონსულტანტები 2015 წლის 14 სექტემბრამდე ყველა საჯარო სკოლის დირექტორებთან და დირექტორის მოადგილეებთან სამუშაო შეხვედრებს გამართავენ.
სქემის ერთ-ერთ ძირითად სიახლეს წარმოადგენს პასუხისმგებლობის დელეგირება სკოლებზე და მასწავლებელთა საქმიანობის შეფასება სკოლის შეფასების ჯგუფის მიერ. ასევე სკოლებში დამკვიდრდება ფასილიტაორის ინსტიტუტი, რომლის ძირითადი ფუნქცია იქნება მასწავლებელთა მხარდაჭერა მათ პროფესიულ განვითარებაში. სქემის მიხედვით, შეფასების ჯგუფის წევრებისა და ფასილიტატორების არჩევა უნდა განხორციელდეს სასწავლო წლის დაწყებიდან ერთი თვის ვადაში. შეფასების ჯგუფის ფორმირების შემდეგ ცენტრი ჯგუფის წევრების ტრენინგების ციკლს განახორციელებს, რომლის პირველი ეტაპი მიმდინარე წლის ბოლომდე გაგრძელდება. ცენტრში მომზადდა სქემის გზამკვლევის პირველი ნაწილი, რომელიც სასწავლო წლის დაწყებისთვის ყველა სკოლას მიეწოდება. აღნიშნული პროცესები შეუფერხებლად განხორციელების მიზნით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრის მიერ კონკურსის წესით შერჩეული 45 ტრენერ-კონსულტანტი სკოლებსა და მასწავლებლებს კონსულტაციებს გაუწევს.

Workshop on Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme at the National Center for Teacher Professional Development
News ArchiveAugust 24, 2015
A workshop was held on school administration and teacher consultations issues within the “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” at the National Center for Teacher Professional Development. The meeting was attended by Trainer-Consultants and Experts.
TPDC Trainer-Consultants will hold meetings with all school principals and deputy principals before September 14, 2015 with the Scheme effective implementation in mind.
One of the scheme novelties is responsibility delegation to schools and teacher evaluation by the school evaluation groups. Also formation of facilitator groups are envisioned at schools, whose major function will be teacher support in professional development. According to scheme the selection of evaluation group members and facilitators must take place within a month from the beginning of the academic year. After the selection of evaluation group members, TPDC will carry out series of trainings for the group members, the first cycle of which will last until the end of the year. TPDC has developed the first part of scheme guideline that will be disseminated to all schools before the beginning of the academic year. 45 Trainer-Consultants selected on contest-bases by TPDC will provide consultations to teachers and schools.