ღია კარის დღე მასწავლებლის სახლში
მასწავლებლის სახლში პედაგოგებისთვის ღია კარის დრე გაიმართა, რომელზეც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ახალი სქემა განიხილეს. პედაგოგები მასწავლებლის ოთხსაფეხურიანი პროფესიული სტანდარტის სამუშაო ვერსიას გაეცნენ, რომელიც საფუძვლად უდევს სქემას და უახლოეს მომავალში დამტკიცდება. პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენელმა თითოეული პედაგოგის შეკითხვებს უპასუხა მათ დოკუმენტის შესახებ ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა.
შეხვედრის მიზანია, პედაგოგთა პროფესიული სტანდარტის სამუშაო ვერსიის პრაქტიკოსი მასწავლებლებისთვის გაცნობა და მომავალ სამუშაო დოკუმენტთან დაკავშირებით მათი მოსაზრებების, შენიშვნების მოსმენა და გათვალისწინება.
პროფესიული განვითარების სქემაში ჩართვით მასწავლებლებს ექნებათ შესაძლებლობა კვალიფიკაცია და სტატუსი აიმაღლონ, რითაც ხელს შეუწყობენ განათლების დონის ამაღლებას. ახალი სქემის მიხედვით პედაგოგები კატეგორიიდან კატეგორიაში გადასვლას ბევრად უფრო მცირე ვადებში შეძლებენ, ვიდრე ეს ამჟამად მოქმედი პროფესიული განვითარების სქემით არის განსაზღვრული. საბოლოოდ, კარიერული ზრდა მასწავლებლის ხელფასის ზრდასთან იქნება დაკავშირებული.
პედაგოგებთან სამუშაო შეხვედრები საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში გაგრძელდება და ყველა პედაგოგს მიეცემა შესაძლებლობა ჩაერთოს ზემოაღნიშნულ მნიშვნელოვან დოკუმენტზე მუშაობის პროცესში.

Open Day at Teacher's House
Teacher’s House hosted an open day for teachers. During the meeting teachers’ professional development draft has been discussed. Teachers got familiarized with four-stage draft of professional standard which serves as the basis to the scheme and will be approved in the nearest future. At the end of the meeting representatives of the Teachers’ Professional Development Center gave comprehensive answers to the teachers’ questions concerning the document.
The main purpose of the meeting is to get acting teachers familiarized with the draft of the scheme, listen to their opinions and take their notes into consideration.
Teachers who get involved in the scheme will have the opportunity to improve their status and qualification; this will advance quality of general education.
According to the newly developed document, teachers will shift from one category to another in much shorter period of time, than envisaged in the current one. It’s worth noting, that career growth will be connected to increase in salary.
Similar working meetings will be conducted in other regions of the country and all teachers will be given a chance to get involved in the discussion of this important document.