პროფესიული განათლების მასწავლებელთა და დირექტორთა განვითარების სახელმწიფო პროგრამის თემატურმა ჯგუფმა მუშაობის შედეგები შეაფასა
პროფესიული განათლების მასწავლებელთა და დირექტორთა განვითარების სახელმწიფო პროგრამამ პროფესიული საგანათლებლო დაწესებულების მასწავლებლის პროფესიის რეგულირების დოკუმენტზე და მეწარმეობის ტრენინგების პილოტირების ანალიზზე მუშაობა დაასრულა. მუშაობის შედეგები, დღეს, პროგრამის თემატური ჯგუფის შეხვედრაზე განიხილეს.
პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და განვითარების მიმართულებით სახელმწიფო აქტიურად თანამშრომლობს საერთაშორისო ორგანიზაციებთან. აღსანიშნავია, რომ პროფესიის რეგულირების დოკუმენტი შემუშავდა ევროკავშირის ტექნიკური დამხმარების პროექტის მხარდაჭერით, ასევე, საერთაშორისო ექსპერტებისა და სხვა დონორი ორგანიზაციების ჩართულობით, ხოლო მეწარმეობის ტრენინგების პილოტი განხორციელდა სავაჭრო-სამრეწველო პალატისა და მიუხენის ხელოსანთა პალატის ხელშეწყობით.
პროფესიული განათლების მასწავლებლებისათვის განკუთვნილი მეწარმეობის ტრენინგები პროგრამაში სიახლეა და მისი მიზანია, მასწავლებლებსა და სტუდენტებში მეწარმეობის საბაზისო უნარების განვითარება, რათა ხელი შეეწყოს მათ შემდგომ დასაქმებას და თვითდასაქმებას შრომის ბაზარზე. ახალი ტრენინგმოდული გერმანელი ექსპერტების ჩართულობით შემუშავდა და პილოტირებაში ორი პროფესიული საგანათლებლო დაწესებულება - კოლეჯი „მერმისი“ და გლდანის პროფესიული სწავლების ცენტრი ჩაერთო.

Thematic Group of VET Teachers and Directors State Program Evaluated the Results of the Provided Work
The VET Teachers and Directors Development State Program has finished the work on the document regulating VET Teachers Profession and analysis of the entrepreneurship training course pilot. The results of the work have been discussed at the meeting of the thematic group today.
The state actively cooperates with international organizations in the field of training and development of VET teachers. It should be noted that the document regulating the profession has been developed with the support of the European Technical Assistance Project, as well as with the participation of international experts and other donor organizations, and the entrepreneurship training pilot was carried out by the Chamber of Commerce of Georgia and the Munich Chamber of Commerce and Industry.
There is a novelty within the entrepreneurship training program designed for VET Teachers which aims at developing basic skills in entrepreneurship among VET teachers and vocational students in order to support their further employment and self-employment in the labor market. The new training module has been developed with the participation of German experts and piloted in two vocational educational institutions - college "Mermisi," and Gldani Vocational Educational Center.