მასწავლებლებს სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიების გამოყენების შესახებ ტრენინგი ჩაუტარდებათ
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდ - საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი, რომელსაც სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს, საქართველოს მასშტაბით ნოემბერ-დეკემბერში საბუნებისმეტყველო საგნების 88 მასწავლებლისთვის ჩაატარებს ტრენინგს თემაზე “სასკოლო ლაბორატორიის გამოყენება საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლებაში.“
ლაბორატორიების სასწავლო რესურსად გამოყენების ხელშეწყობისთვის შემუშავდა სამი ტრენინგმოდული სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიების გამოყენების შესახებ ქიმიის, ფიზიის და ბიოლოგიის საგნების სწავლებაში. ტრენინგმოდულების შემუშავებაზე მუშაობდნენ პროექტის სერთიფიცირებული მოდულის დამწერები, პროექტის საბუნებისმეტყველო საგნების სპეციალისტთა ხელმძღვანელობით და ამერიკის შეერთებული შტატების ლაბორატორიული უსაფრთხოების ინსტიტუტის წარმომადგენელთან თანამშრომლობით. ტრენინგმოდულების სახელწოდებაა:
* სასკოლო ლაბორატორიის გამოყენება ფიზიკის სწავლებაში;
* სასკოლო ლაბორატორიის გამოყენება ქიმიის სწავლებაში;
* სასკოლო ლაბორატორიის გამოყენება ბიოლოგიის სწავლებაში;
ახლადშექმნილი ტრენინგმოდულები მიზნად ისახავს საბუნებისმეტყველო საგნების პედაგოგებისთვის პროექტის ფარგლებში შეძენილი ლაბორატორიული აღჭურვილობის გამოყენებით ექსპერიმენტების ჩატარების შესაძლებლობის შეთავაზებას.
მოდულების შინაარსი ხელს შეუწყობს სხვადასხვა ხელსაწყოების ეფექტიანად გამოყენებისათვის საჭირო უნარების გავარჯიშებას. გარდა ამისა, მოდულები საშუალებას იძლევა ტრენინგის მონაწილეები დაეუფლონ ექსპერიმენტებით სწავლების მეთოდიკას,პრაქტიკულად შეასრულონ რიგი ექსპერიმენტები, შეაგროვონ და გააანალიზონ მონაცემები.
აღნიშნული მოდულების სამიზნე ჯგუფს წარმოადგენს „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდ - საქართველოს“ პროექტის ფარგლებში რეაბილიტირებული 21 საჯარო სკოლის მე-7-12 კლასების საბუნებისმეტყველო საგნების მასწავლებლები, რომლებმაც უკვე გაიარეს ტრენინგმოდული „უსაფრთხოება სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიაში.“ პროექტის მხარდაჭერით აღნიშნულ სკოლებში გარემონტდა სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიები და შეძენილ იქნაშესაბამისი ლაბორატორიული აღჭურვილობა. ფონდი 100-მდე საჯარო სკოლის სრულ რეაბილიტაციას ახორციელებს.
ამ ეტაპზე, ტრენინგების ჩატარების ადგილად განისაზღვრა შემდეგი სამი რეაბილიტირებული სკოლა: ქ. გორის #5 საჯარო სკოლა, გორის #9 საჯარო სკოლა და ქ. ხაშურის #9 საჯარო სკოლა.
საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიები საჭირო რესურსია სკოლებისთვის და მათი აქტიური გამოყენება სასწავლო პროცესში ეფექტიანი სწავლების ერთ-ერთი აუცილებელი პირობაა. საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლებაში ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიდგომა კვლევაზე დაფუძნებული სწავლებაა. პროექტის ფარგლებში შექმნილი ტრენინგმოდულები, რომლებიც სასკოლო ლაბორატორიების სწავლა-სწავლების პროცესში აქტიურ გამოყენებას ემსახურება, საბუნებისმეტყველო საგნებში კვლევითი კომპონენტის გაძლიერებისა და მოსწავლეთა ინტერესის გაზრდისკენაა მიმართული,“ განაცხადა მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის მენეჯერმა ირინა აბულაძემ.
როგორც ავღნიშნეთ, საგნის სწავლებაში სასკოლო ლაბორატორიების გამოყენების ტრენინგმოდულის შექმნას წინ უძღოდა ასევე პროექტის ფარგლებში 2016 წელს შექმნილი ტრენინგმოდული „უსაფრთხოება სასკოლო საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიებში.“ მოდულის მიზანს საბუნებისმეტყველო ლაბორატორიების უსაფრთხო გამოყენებაში მასწავლებელთა გადამზადება წარმოადგენდა, რაც ლაბორატორიაში წარმატებით და ეფექტიანად მუშაობის აუცილებელი წინაპირობაა, მით უფრო, რომ ლაბორატორიაში სწავლების პროცესში ჩართულნი არიან მოსწავლეები. 2016-2017 წლებში ტრენინგმოდული „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ იმ დროისთვის რეაბილიტირებული ყველა საჯარო სკოლის საბუნებისმეტყველო მეცნიერების მასწავლებელმა გაიარა.

Teachers will be Trained in the Use of School Science Laboratories
The Teachers and School Directors Professional Development Project of “Millennium Challenge Account- Georgia” which is implemented by the LEPL National Center for Teacher Professional Development, will conduct the training "Using School Laboratories in Teaching Natural Sciences" for 88 science teachers in November-December across Georgia.
In order to facilitate the use of laboratories as a resource, three training modules have been developed on the use of school science laboratories in teaching chemistry, physics and biology. The training modules have been developed by the certified module writers of the project, under the guidance of the project specialists of the Natural Sciences in cooperation with the representative of the United States Laboratory Safety Institute. The names of the trainings are as follows:
· Using the school laboratory in teaching physics;
· Using the school laboratory in teaching chemistry;
· Using the school laboratory in teaching of biology;
The newly developed trainings aim to offer teachers of natural sciences the possibility to carry out experiments using the laboratory equipment acquired within the project.
The contents of the modules will facilitate the development of the skills necessary to effectively use different equipment. Additionally, the modules will allow training participants to master teaching methodology through experiments, practically perform a range of experiments, obtain and analyze data.
The target group of the above modules are 7-12 grades natural science teachers of 21 public schools rehabilitated within the Project of Millennium Challenge Account – Georgia who have already attended the training "Safety in School Science Laboratory." With the support of the project, the science laboratories in the above schools have been renovated and appropriate lab equipment acquired. The Account is implementing the full rehabilitation of up to 100 public schools.
At this stage, the trainings will be held in the following three rehabilitated schools: Gori Public School # 5, Gori Public School # 9 and Khashuri Public School # 9.
" The Natural Science laboratories are a necessary resource for schools and their effective application in the learning process is one of the essential prerequisites for efficient teaching. One of the most important approaches to teaching natural sciences is research-based learning. The training modules developed in the scope of the project that are devoted to effective application of school labs in the teaching-learning process aim at strengthening the research component in science subjects and promoting students' interest in that direction, "said Irina Abuladze, TPDC Project Manager.
As mentioned above, the development of the training module on the use of school labs in teaching a subject was preceded by the development of the training module "Safety in School Science Laboratories" in 2016. The purpose of the training modules was to train teachers in the safe use of science labs, which is a necessary prerequisite for successful and efficient work in the labs especially that the teaching process involves students. In 2016-2017 the training module was attended by all science teachers of the public schools which had been rehabilitated by the “Millennium Challenge Account- Georgia”.
The Project “Millennium Challenge Account-Georgia” is funded by Millennium Challenge Corporation (MCC) and is implemented by the LEPL National Center for Teacher Professional Development with the expert support of the International Consulting Company IREX and the Ministry of Education and Sciences of Georgia.