კონფერენცია - დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციები სკოლაში
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში პროექტის „ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს დანერგვისათვის“ შემაჯამებელი კონფერენცია გაიმართა.
პროექტი მიმდინარეობდა ევროპის საბჭოსა და ევროკავშირის ერთობლივი პროგრამის „დემოკრატია და ადამიანის უფლებები ქმედებაში“ ფარგლებში, რომელსაც კოორდინაციას საქართველო უწევს, ხოლო მონაწილე ქვეყნები არიან ანდორა, სლოვაკეთი, ხორვატია.
დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩო, წარმოადგენს ახალ საერთაშორისო დოკუმენტს, რომლის მნიშვნელობა ევროპის საბჭოს წევრი ქვეყნების წარმომადგენლებმა 2016 წლის 12 აპრილის ბრიუსელის დეკლარაციით დაადასტურეს. დოკუმენტის დანერგვა ოფიციალურად დაიწყება 2018 წლიდან. საქართველომ, პარტნიორ ქვეყნებთან ერთად, შექმნა გამოცდილება, რომელიც ხელს შეუწყობს სხვა ქვეყნებს როგორც დასახული მიზნების მიღწევაში, ასევე, პრობლემების პრევენციაში.
პროექტის ფარგლებში შეიქმნა ტრენინგმოდული, ჩატარდა ტრენინგები მასწავლებლებისთვის, მოსწავლეებმა მოამზადეს ფილმები სკოლაში დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების შესახებ. კონფერენციაზე შეჯამდა როგორც საქართველოს, ასევე, პროექტის მონაწილე ქვეყნების მიერ შესრულებული საქმიანობა, მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატები და გამოვლინდა საუკეთესო ფილმის ავტორი.

The Conference - Competences for Democratic Culture in School
The National Center for Professional Development hosted the summary conference "Instruments for Implementation of the Framework of Competences For Democratic Culture".
The project was held within the framework of the joint program of the Council of Europe and the European Union "Human Rights and Democracy in Action" coordinated by Georgia and the participant countries are: Andorra, Slovakia, and Croatia.
Framework of Competences for Democratic Culture is a new international document, the importance of which was confirmed by the representatives of the Council of Europe member states in the Declaration developed in Brussels on April 12, 2016. The introduction of the document will be officially launched in 2018. Georgia, together with the partner countries, has created an experience that will help other countries achieve goals as well as prevent problems.
Within the project a training-module was created, trainings for teachers were held, and students made films about the Competences for Democratic Culture in School. The conference summarized the work done by Georgia, as well as the participating countries, participants were awarded with the certificates and the author of the best film nominated.