სკოლის დირექტორებისთვის “სკოლის მართვისა და ლიდერობის კონფერენცია“ დაიწყო
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, საჯარო სკოლის დირექტორებისთვის ორდღიანი “სკოლის მართვისა და ლიდერობის კონფერენცია“ იმართება. კონფერენციის მიზანია სკოლის მართვისა და პროფესიული განვითარების მიმართულებით საუკეთესო გამოცდილების გაზიარება.
კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და აშშ-ის ელჩის მოადგილემ ელიზაბეთ რუდმა.
კონფერენციაზე 200-ზე მეტი საჯარო სკოლის დირექტორი და 50-ზე მეტი განათლების სპეციალისტი, საჯარო, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იღებენ მონაწილეობას. აღნიშნული ღონისძიება განთლების სპეციალისტებს აძლევს შესაძლებლობას, ერთმანეთს სკოლის მართვისა და პროფესიული განვითარების მიმართულებით საუკეთესო პრაქტიკა გაუზიარონ და განათლების მართვის სფეროში არსებული ტენდენციების, მიღწევებისა და გამოწვევების შესახებ იმსჯელონ.
სკოლის მართვისა და ლიდერობის კონფერენციის მონაწილეები გამართავენ დისკუსიას შემდეგ თემებზე: სკოლის დირექტორის როლი მოსწავლეზე ორიენტირებული სისტემის შექმნაში; 21-ე საუკუნის სკოლის მახასიათებლები და გამოწვევები; სკოლის ეფექტური და ეფექტიანი მართვა; სასკოლო სერვისების განვითარება; სკოლაში ინოვაციების დანერგვა და პროფესიული განვითარების მრავალფეროვნების მნიშვნელობა.
მონაწილეები, ბრიტანეთიდან და აშშ-იდან მოწვეულ მომხსენებლებთან ერთად, იმსჯელებენ სკოლის ლიდერის როლზე საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების სწავლების გაძლიერებაში, სკოლის განვითარებისთვის პრიორიტეტების განსაზღვრასა და რესურსების განაწილებაზე. აგრეთვე, კონფერენციაზე მოწვეული საჯარო სკოლების დირექტორები განიხილავენ სკოლაში ხარისხის მართვის და სასწავლო პროცესის ლიდერობის საკითხებს.
„21-ე საუკუნის სკოლის მახასიათებლები უკვე სრულიად სხვა გამოწვევების წინაშე აყენებს როგორც სკოლის დირექტორს, ისე მასწავლებელს. ჩვენ ვმუშაობთ, რომ ექსკლუზიური, განახლებული ცოდნა მივაწოდოთ სასკოლო საზოგადოებას. მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი სწორედ ამ სიახლეზეა ორიენტირებული და ეს მოსწონთ პროექტში ჩართულ პედაგოგებს. ყოველივე ამას მივყავართ პროექტის ძირითადი მიზნისკენ - მოსწავლეებმა თავი იგრძნონ უკეთეს გარემოში, მიიღონ უკეთესი ცოდნა, რაც მათ სამომავლო პერსპექტივებზე აისახება,“ განაცხადა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა.
ჩვენი ფონდის მისიაა, ხელი შევუწყოთ საქართველოში მიმდინარე განათლების რეფორმებს და დავნერგოთ პროგრამები შრომის ბაზრის მოთხოვნების შესაბამისი ადამიანური კაპიტალის განვითარებისთვის. ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის ზოგადი განათლების პროექტის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიზანს წარმოადგენს 21-ე საუკუნის სკოლის მოდელის დანერგვა. შესაბამისად, ლიდერობის აკადემია გვაძლევს დირექტორებისა და სკოლის ბაზაზე მოქმედი ფასილიტატორების პროფესიული განვითარების შესაძლებლობას, იმისათვის, რომ წარმატებით და ეფექტიანად მოხდეს ჩვენი საჯარო სკოლების მართვა და 21-ე საუკუნის მოთხოვნების შესაბამისი, მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესის წარმართვა. განაცხადა ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს, აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ.
„ხშირ შემთხვევაში, დირექტორები აქცენტს მხოლოდ პროცესების მართვაზე აკეთებენ, სასწავლო პროცესის გაუმჯობესებაში კი ნაკლებად ერთვებიან და ლიდერობის უნარებიც არ გააჩნიათ. პროგრამის დასრულებისთვის სწორედ ამ ყველაფრის ერთად მიღწევას ვცდილობთ - დირექტორებისგან შევქმნათ არა მხოლოდ უკეთესი ადმინისტრაციული მენეჯერები, არამედ სასწავლო პროცესის მართვის ლიდერები. მოგეხსენებათ, დირექტორების უმეტესობას სწავლების გამოცდილება არ გააჩნია. იმისათვის, რომ სკოლა მართო, აუცილებელია, თავადაც კარგად იცნობდე სასწავლო პროცესს, მოსწავლეს, მასწავლებლის საქმიანობის მნიშვნელოვან ელემენტებს,“ განაცხადა მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის მენეჯერმა ირინა აბულაძემ.
სკოლის მართვისა და ლიდერობის კონფერენცია ხორციელდება ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ზოგადი განთლების „მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითრების პროექტის“ ფარგლებში. 2016 წლის აგვისტოდან დაიწყო ლიდერობის აკადემია, რომელიც 2018 წლამდე საჯარო სკოლების დირექტორებს სთავაზობს პროფესიული განვითარების გრძელვადიან კურსს. ლიდერობის აკადემიის პირველი ეტაპი გაიარა 1700-ზე მეტმა საჯარო სკოლის დირექტორმა. ლიდერობის აკადემიის ფარგლებში დაგემგილია ყველა საჯარო სკოლის დირექტორის გადამზადება.

School Management and Leadership Conference started for School Directors
The two-day "School Management and Leadership Conference" is being held for school principals within the framework of the Millennium Challenge Account - Georgia "Teachers and School Directors Professional Development Project which is implemented by the National Center for Teacher Professional Development. The aim of the conference is to share the best experience in the field of school management and professional development.
Alexander Jejelava, the Minister of Education and Science of Georgia, Giorgi Machabeli, Director of National Center for Teacher Professional Development, Magda Maghradze, Executive Director of Millennium Challenge Account and Elizabeth Rood, the Deputy US Ambassador addressed the participants of the conference.
More than 200 public school principals and over 50 education specialists, representatives of public, non-governmental and international organizations are participating in the conference. The event enables education experts to share the best practices of school management and professional development and discuss the current trends, achievements and challenges in the field of education management.
The participants of the School Management and Leadership Conference will discuss the following topics: The role of school director in creating a student-oriented system; The characteristics and challenges of the 21st century school; Effective and efficient management of the school; Development of school services; Introduction of innovations in schools and the importance of professional development diversity.
The participants along with the speakers invited from Britain and the United States will discuss the role of the school leader in the enhancement of teaching natural sciences, identification of priorities for school development and distribution of resources. Furthermore, public school directors invited to the conference will discuss the issues of quality management and teaching process leadership in school.
"Due to the characteristics of the 21st Century School, principals and teachers face absolutely different challenges. We are working to provide exclusive, updated knowledge to the school community. The Teachers and School Directors Professional Development Project is focused on this novelty which is appreciated by the participant teachers involved in the project. This leads to the main objective of the project - learners should feel a better environment, get better knowledge that will reflect in their future prospects," said Giorgi Machabeli, the TPDC Director.
The mission of our Foundation is to support the ongoing reforms in Georgia and implement the programs for the development of human resources in compliance with the labor market requirements. One of the most important goals of the General Education Project of the Millennium Challenge Account is to implement the 21st Century School Model. Consequently, the Leadership Academy gives us the opportunity to provide professional development for principals and facilitators in schools in order to successfully and effectively manage public schools and conduct student-oriented learning processes in line with the requirements of the 21st century”- said Magda Maghradze, the Executive Director of Millennium Challenge Account - Georgia.
"In most cases, principals focus only on the management of the processes and are less involved in improving the learning process and have no leadership skills. By provision of this project we are trying to achieve the above goals collectively– to develop not only the best administrative managers but also leaders of teaching process management from directors. As you know, most directors do not have experience in teaching. In order to manage the school, it is necessary to be familiar with the academic process, the student, the important components of the teacher's activity, "said Irina Abuladze, the Manager of the Teachers and School Directors Professional Development Project.
The “School Management and Leadership Conference” is being held within the framework of the MCC Second Compact of General Education, "Teachers and School Directors Professional Development Project". In August 2016, the Academy of Leadership was launched which offers public schools directors a long-term professional development until 2018. The first stage of the Leadership Academy has been taken by more than 1700 public school principals. In the scope of the Leadership Academy all public school directors will be retrained.