პროფესიული განათლების მასწავლებლები გერმანიაში სასწავლო ტურით იმყოფებოდნენ
პროფესიული განათლების მასწავლებლები, გერმანიაში, მეტყევეობის მიმართულებით გადამზადდნენ. სასწავლო ტური ბავარიის მეტყევეთა ფონდთან თანამშრომლობის შედეგად განხორციელდა. მასწავლებლებს საშუალება ჰქონდათ, ადგილზე გასცნობოდნენ ფონდში შემავალ სასწავლო ცენტრებსა და მათ საქმიანობას, ასევე მეტყევეთა მომზადების პრაქტიკას.
ბავარიის მეტყევეთა ფონდთან სამუშაო შეხვედრის შემდეგ, 2018 წლისთვის დაიგეგმა პროფესიული მასწავლებლებისა და კომპანიის ტრენერების ერთობლივი ტრენინგები გერმანიაში, რომელსაც მთლიანად გერმანიის მხარე დააფინანსებს.
პროფესიულ განათლებაში მეტყევის პროფესიის დანერგვა გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის ორგანიზაციასთან პარტნიორობით მკვიდრდება. მეტყევის პროფესიის შესწავლა, ამ ეტაპზე, ახალციხისა და კაჭრეთის პროფესიულ საგანთლებლო დაწესებულებებში ინერგება.
მეტყევების მიმართულების განვითარების პროცესში განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აქტიურად თანამშრომლობს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროსთან. უკვე შემუშავებულია მეტყევის პროფესიული სტანდარტი და მეტყევის მოსამზადებელი მოდულებიც.

News ArchiveSeptember 06, 2017
VET teachers have been trained in the field of forestry in Germany. The study tour was carried out as a result of cooperation with the Bavarian Forest Fund. The teachers had the opportunity to get acquainted with the training centers and their activities in the Fund, as well as the practice of training foresters.
After a working meeting with the Bavarian Forest Fund, joint trainings of vocational teachers and company trainers for the year of 2018 in Germany was planned, which will be fully funded by the German side.
The introduction of a forestry as a profession in vocational education has been implemented in partnership with the German International Cooperation Organization. Currently, the study of forestry is introduced in Akhaltsikhe and Kachreti Vocational Institutions.
Within the development of forestry as a profession the Ministry of Education and Science are actively cooperating with the Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia. Professional standards of foresters and forestry training modules have already been developed.