მრავლობითი დარღვევის მქონე მცირემხედველი და უსინათლო ბავშვების ადრეული ჩარევის სპეციალისტებისთვის ტრენინგკურსი ჩატარდა
სიახლეების არქივი31 აგვისტო , 2017
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ,,ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობის“ პროგრამის ფარგლებში ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში მრავლობითი დარღვევის მქონე მცირემხედველი და უსინათლო ბავშვების ადრეული ჩარევის სპეციალისტებისთვის ტრენინგკურსი ჩატარდა. კურსს ექსპერტი გერმანიის ქალაქ მიუნხენიდან სიმონე პრანტლი უძღვებოდა.
ტრენინგის მიზანი იყო მხედველობის დარღვევის მქონე სკოლამდელი და დაწყებითი სასკოლო ასაკის მქონე ბავშვებთან მომუშავე მასწავლებლების, მშობლებისა და სხვა სპეციალისტების მომზადების პროცესის მართვა-ხელშეწყობა.
მომზადების პირველ ეტაპზე მონაწილეები გაეცნენ მხედველობის დარღვევის მქონე ბავშვების სწავლებისა და განვითარების სტიმულაციის გზებს, შეისწავლეს დამხმარე ხელნაკეთი მასალების შექმნა, მიიღეს პრაქტიკული დავალება მეორე ეტაპში მონაწილეობისთვის.
პროექტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისიტრო, მასწავლებელთა პროფესიული განვითრების ეროვნული ცენტრი, ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, უსინათლო პირთა არასამთვრობო ორგანიზაცია „მარიანი“ და მაკლაინის არასამთავრობო ორგანიზაციის მხარდაჭერით ხორციელდება.

Trainings held for the Early Intervention Specialists of the blind and partially sighted with multiple disorder children
News ArchiveAugust 31, 2017
Within the program "Promotion of Inclusive Education" of the National Center for Teacher Professional Development, Batumi Shota Rustaveli State University hosted a training course for early intervention specialists of the blind and partially sighted with multiple disorder children. The course was conducted by Simone Prantley, the expert from Munich, Germany.
The aim of the training was to promote and facilitate the process of preparing teachers, parents and other specialists working with children of pre-school and primary school age.
During the first stage of the training, the participants got familiar with the ways of stimulation of learning and development of children with vision impairment, learned how to prepare handmade materials, and received a practical assignment for the second stage.
The project is implemented with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Center for Teacher Professional Development, Batumi State University, the non-governmental organization of the blind "Mariani" and Makline NGO.