განათლების მინისტრის მოადგილე და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი დირექტორთა ტრენინგების მიმდინარეობას გაეცნენ
სიახლეების არქივი26 აგვისტო , 2017
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი, თელავში, მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში მიმდინარე „ლიდერობის აკადემიის“ ტრენინგებს გაეცნენ.
მინისტრის მოადგილე სკოლის დირექტორებს განათლების სფეროში დაგეგმილ რეფორმებთან დაკავშირებით ესაუბრა. ლია გიგაურის თქმით, სამინისტროს პრიორიტეტი განათლების ხარისხის ამაღლება და მისი თანაბარი ხელმისაწვდომობაა, რაზეც პასუხისმგებლობა როგორც სამინისტრომ, ისე სასკოლო საზოგადოებამ უნდა გაინაწილოს.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა, გიორგი მაჩაბელმა შეხვედრაზე პროფესიული განვითარების მომსახურების დეცენტრალიზაციის პროცესზე ისაუბრა. მისი თქმით, ცენტრი ამჟამად, ფაქტობრივად ერთადერთი, ყველაზე მძლავრი ორგანიზაციაა, რომელიც მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების უწყვეტობაზე ზრუნავს, თუმცა მისი პრიორიტეტი, გასული წლიდან, პროფესიული განვითარების მომსახურების ბაზრის მეტად განვითარება და ხელშეწყობა გახდა.
„ცენტრი საკუთარ ფუნქციას ეფექტიანად ასრულებს, თუმცა ხარისხის უფრო მეტად ასამაღლებლად მნიშვნელოვანია ბაზარზე ჯანსაღი კონკურენცია შეიქმნას და გაჩნდეს ბევრი მძლავრი მომწოდებელი. 2016 წლის ბოლოდან, ცენტრმა მომსახურების დეცენტრალიზაციის ეტაპობრივი პროცესი დაიწყო, რაც იმას ნიშნავს, რომ სხვადასხვა ტრენინგ-პროგრამებს მასწავლებლებისთვის არამარტო ცენტრი, არამედ კერძო მიმწოდებლებიც განახორციელებენ“ - განაცხადა გიორგი მაჩაბელმა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის დირექტორმა მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემაზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მისი დანერგვის პროცესი მოსალოდნელზე უკეთ წარიმართა.
თელავში ტრენინგს სიღნაღისა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტების საჯარო სკოლების 70-ზე მეტი დირექტორი ესწრებოდა, რომლებიც უკვე მეორე წელია „ლიდერობის აკადემიის“ სხვადასხვა აქტივობაში არიან ჩართულნი.
„ლიდერობის აკადემია“ საჯარო სკოლის დირექტორებისთვის განკუთვნილი ტრენინგებისა და პროფესიული განვითარების სხვადასხვა ღონისძიებების ციკლია, რომელიც მიზნად ისახავს საგანმანათლებლო ლიდერების ჩამოყალიბებას. უკვე მეორე წელია, აქტივობებში 1900-მდე დირექტორი და სკოლის ბაზაზე შერჩეული ამდენივე ფასილიტატორია ჩართული. ამჟამად ტრენინგები თელავში, ბაზალეთსა და წყალტუბოში იმართება სკოლის მართვის გაუმჯობესების საკითხებზე. ტრენინგის თემებია: „ლიდერობა და ხელმძღვანელობა“ ,,სასწავლო თემის განვითარება“ და „21-ე საუკუნის კლასის მახასიათებებლები”.
მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოსა“ და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის პარტნიორობით ხორციელდება.

Deputy Minister of Education and Director of TPDC got acquainted with the progress of the school director trainings
News ArchiveAugust 26, 2017
Lia Gigauri, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia and Giorgi Machabeli, the Director of the National Center for Teacher Professional Development got acquainted with the progress of the trainings "Academy of Leadership" held in Telavi within the framework of the Teacher and School Director Professional Development Project.
The Deputy Minister talked about the school reforms in the sphere of education reforms. According to Lia Gigauri, the priority of the Ministry is to increase the quality of education and ensure equal access to thereof, the responsibility for which should be shared by both the Ministry and the school community.
Giorgi Machabeli, the Director of National Center for Teacher Professional Development, spoke about the decentralization of professional development services at the meeting. According to him, the Center is actually the only powerful organization that cares about the continuity of teachers' professional development, but its priority, since the last year, has been the development and promotion of the professional development service market.
"The Center performs its own role efficiently, but it is important to increase the quality of the competition to encourage the creation of a healthy competition in the market and emergence of many powerful suppliers. Since the end of 2016, the Center has started gradual process of services decentralization, which means that various training programs will be implemented not only by the Center but also by private suppliers, "said Giorgi Machabeli.
The TPDC Director also spoke about the Teacher's Pre-Service, Professional Development and Career Advancement Scheme and noted that the process of its introduction exceeded the expectations.
The training in Telavi were attended by more than 70 directors of public schools of Sighnaghi and Gurjaani municipalities who have been involved in various activities of the "Academy of Leadership" for already the second year.
"Leadership Academy" is a cycle of training and professional development activities for public school principals aimed at formation of educational leaders. It is already the second year that up to 1900 principals and as many facilitators selected on the school base have been involved in the project. Currently trainings are conducted in Telavi, Bazaleti and Tskaltubo on the issues related to improvement of school management. Training Topics are as follows: "Leadership and Management", "Development of Learning Community" and "Features of the 21st Century Classroom".
Teachers and School Directors Professional Development Project is being implemented in partnership with the Millennium Challenge Account - Georgia and the National Center for Teacher Professional Development.