მათემატიკის ტრენერთათვის ინფორმაცულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგი ჩატარდა
ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, რომელსაც სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს, პროექტის მათემატიკის ტრენერებს ჩაუტარდათ ტრენინგი - „ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება მათემატიკის სწავლების პროცესში“.
ტრენინგის მიზანია ტრენერებისთვის იმ ძირითადი ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სრულყოფილად გაცნობა, რომლებიც ინტეგრირებულია მათემატიკის მოდულში. კერძოდ, ტრენერები გაეცნობიან შემდეგ პროგრამებს/რესურსებს: ვირტუალური სასწავლო გარემო - Edmodo, ხანის აკადემიის სასწავლო რესურსები, მათემატიკის კომპიუტერული პროგრამა - GeoGebra და ონლაინ გრაფიკული კალკულატორი - Desmos. ტრენინგზე მიღებული გამოცდილება მონაწილეებს სატრენინგო პროცესში ტექნოლოგიების ეფექტურად გამოყენებაში დაეხმარება.
ტრენინგი ტრენერთა ორ ჯგუფს ჩაუტარდა. სულ 36 მონაწილე გადამზადდა, რომელმაც უკვე გაიარა ტრენერთა ტრენინგი - „აქტიური სწავლება მათემატიკაში“. აღნიშნული ტრენერები, შემდგომში, იგივე ტრენინგმოდულის მიხედვით 1900-ზე მეტ მათემატიკის პედაგოგს გადაამზადებენ 20 აგვისტოდან 12 სექტემბრის ჩათვლით.
პროფესიული განვითარების საშუალება იმ 7000-ზე მეტ VII-XII კლასების მათემატიკის, ქიმიის, ფიზიკის, ბიოლოგიის, გეოგრაფიისა და ინგლისურის ენის საჯარო სკოლის მასწავლებელს მიეცემა, რომელმაც მასწავლებელეთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში უკვე გაიარა ზოგადპროფესიული უნარების მოდულები 2016-2017 წელს.
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ პროექტს აფინანსებს ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაცია და ახორციელებს სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, საერთაშორისო საკონსულტაციო კომპანია IREX- ის ექსპერტული მხარდაჭერითა და განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით.

ICT Training for trainers of mathematics
Within the framework of the School Teacher and School Director Professional Development Project of the Millennium Challenge Account - Georgia, which is implemented by the National Center for Teacher Professional Development, math trainers involved in the project have been trained in the "Use of Information and Communication Technology in Teaching Mathematics".
The aim of the training is to familiarize trainers with the basic information-communication technologies that are integrated into the math module. Specifically, trainers will learn about the following programs / resources: Virtual Learning Environment - Edmodo, Khan Academy training resources, Math Computer Program - GeoGebra and Online Graphic Calculator - Desmos. The experience gained at the trainings will help participants to use technologies effectively in the training process.
The training was conducted for two groups of the trainers. The total of 36 participants have been trained, who have already taken the trainer training- “Active teaching of mathematics”. These trainers will, according to the same training module, train more than 1900 math teachers from 20 August to 12 September.
The opportunity of professional development will be given to more than 7000 VIII-XII grade teachers of Mathematics, Chemistry, Physics, Biology, Geography and English Language, who have already taken general professional skills modules in 2016-2017 within the Teacher and School Director Professional Development Project.