კონფერენცია „ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლების ეფექტური მეთოდები და სტრატეგიები“ გაიმართა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში, არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების პროგრამის ფარგლებში კონფერენცია გაიმართა. კონფერენცია მიზნად ისახავდა ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლების ეფექტური მეთოდებისა და სტრატეგიების გაცნობას პროგრამის მონაწილე მასწავლებლებისთვის, ასევე, მათი მხრიდან საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარებას.
კონფერენციაზე, პროგრამის 11 კონსულტანტ-მასწავლებელი, ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლების წარმატებული პრაქტიკის შესახებ, მოხსენებებით წარსდგა. შეხვედრაზე, ასევე, განიხილეს შედეგზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესის დანერგვის ხელშეწყობის, ინოვაციური მეთოდებისა და იდეების პრაქტიკაში დანერგვის საკითხები.
ღონისძიებას პროგრამის კონსულტანტ-მასწავლებლები, დამხმარე მასწავლებლები და სამცხე-ჯავახეთის, ქვემო ქართლის და კახეთის არაქართულენოვანი სკოლების ადგილობრივი მასწავლებლები ეწრებოდნენ.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, 2016 წლიდან, ახორციელებს არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების პროგრამას. პროგრამა გასულ წლებში განხორციელებულ პროგრამებს - "ვასწავლოთ ქართული, როგორც მეორე ენა" (2009-2015წწ) და "ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის" (2011-2015წწ) მოიცავს. პროგრამის მიზანია არაქართულენოვანი სკოლების/სექტორების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა და სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესება, სახელმწიფო ენის სწავლების გაძლიერების გზით.​

Conference "Effective Methods and Strategies for Teaching Georgian as a Second Language"
The National Center for Teacher Professional Development hosted the conference within the framework of the professional development program for non-Georgian language teachers. The conference aimed at introduction for participants of effective methods and strategies for teaching Georgian as a second language and also sharing their best practices and experiences.
At the conference, 11 consultant teachers of the program, made speeches about the successful practices of teaching Georgian as a second language. The meeting also discussed the ways to promote the process of introduction of the result oriented learning, the issues related to introduction of innovative methods and ideas in practice.
The event was attended by consultant teachers, assistant teachers and local teachers of non-Georgian schools of Samtskhe-Javakheti, Qvemo Kartli and Kakheti.
TPDC has been implementing the Professional Development Program for Non-Georgian School Teachers since 2016. The program includes the programs implemented in the previous years - "Teach Georgian as Second Language" (2009-2015) and "Georgian Language for Future Excellence" (2011-2015). The aim of the program is to facilitate professional development of non-Georgian school / sector teachers and improve the quality of teaching and learning, through enhancing the teaching of the state language.