პროექტის „ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს დანერგვისათვის“ ფარგლებში ტრენინგები გრძელდება
სიახლეების არქივი23 მაისი , 2017
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში ევროკავშირისა და ევროსაბჭოს ერთობლივი პროექტის „ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს დანერგვისათვის“ ფარგლებში, მასწავლებლების ტრენინგები გრძელდება.
ტრენინგის მიზანია მასწავლებლებისთვის „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ახალი მოდელის“ გაცნობა, „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ახალი მოდელის“ ჭრილში არსებული სასკოლო პრაქტიკის გააზრება და „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ახალი მოდელის“ საფუძველზე სასკოლო პრაქტიკის განვითარება.
დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების მოდელის ძირითადი იდეაა, თავი მოუყაროს ყველა ძირითად პრინციპს, რომელიც წარმოადგენს მთავარ საყრდენს განათლებაში, ადამიანის უფლებებთან და ინტერკულტურულ ურთიერთობებთან დაკავშირებით.
კომპეტენციების ჩარჩოზე მუშაობა ევროსაბჭომ 2014 წელს დაიწყო. ექსპერტთა ჯგუფმა შეიმუშავა დღემდე არსებული კომპეტენციების აღმწერი საერთაშორისო თუ ადგილობრივი სქემა, გაანალიზა და ამის შედეგად გამოყო რამდენიმე ათეული კომპეტენცია, რომელიც შემდგომში დესკრიპტორებად ჩაიშალა. წევრი ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს აქტიური ჩართულობით, საბოლოოდ, დადგინდა 20 კომპეტენცია.
ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების დანერგვისათვის სკოლაში - კიდევ ერთი მასშტაბური საერთაშორისო პროექტია, რომლის კოორდინატორი საქართველოა, ჩართულ ქვეყნებს კი ანდორა, სლოვაკეთი და ხორვატია წარმოადგენენ. აღნიშნულ პროექტს მოგვიანებით ბულგარეთიც შეუერთდება.

Trainings within the project "Instruments for Implementation of the Framework of Competences For Democratic Culture" in progress
News ArchiveMay 23, 2017
At TPDC, the trainings for teachers within the joint project of the European Union and the Council of Europe  “Instruments for Implementation of the Framework of Competences For Democratic Culture" are in progress.
The trainings aim to introduce the "new model of competences for democratic culture" to teachers, to raise awareness of school practice within the "new model of competences for democratic culture" and to develop school practice based on the "new model of competences for democratic culture".
The key idea of ​​the competences for democratic culture is to bring together all the fundamental principles that are the main pillars in education, human rights and intercultural relationships.
The Council of Europe started to work on the framework of the competences in 2014. The group of experts has developed the current international or local scheme for describing competences and analyzed and subsequently selected several tens of competencies which were later divided into descriptors. With the active involvement of the member states, including Georgia, finally 20 competences have been established.
“Instruments for Implementation of the Framework of Competences For Democratic Culture in School” is another large-scale international project coordinated by Georgia and the states involved are Andorra, Slovakia and Croatia. Bulgaria will join the project later.