მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ინკლუზიური განათლების სპეციალისტებისთვის სასწავლო ტური დაიწყო
სიახლეების არქივი16 მაისი , 2017
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ინკლუზიური განათლების მასწავლებლებისთვის სასწავლო ტური დაიწყო. ტურის ფარგლებში პირველი სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც ინკლუზიური განათლების ექსპერტ-კონსულტანტმა, ჟანა კვაჭაძემ მასწავლებლებს მასპინძელი სკოლის ხელმძღვანელები წარუდგინა და სასწავლო ტურის ამოცანები გააცნო.
სასწავლო ტური მიზნად ისახავს ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობას რეგიონებში და გულისხმობს რეგიონების სკოლებში დასაქმებული სპეციალისტებისთვის გამოცდილების გაზიარებას წარმატებული პრაქტიკის მქონე სკოლებში.
ტურის ფაგლებში მასწავლებლები გაეცნობიან სწავლების და სსსმ მოსწავლის კლასში ინტეგრაციის ეფექტიან სტრატეგიებს ასევე, დააკვირდებიან, თუ რა ფაქტორები განაპირობებს ინკლუზიური განათლების წარმატებას ამა თუ იმ სკოლაში.
სასწავლო ტურის მონაწილეთა შესარჩევი კონკურსი მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა მიმდინარე წლის მარტის თვეში გამოაცხადა, რის შედეგად შეირჩა ინკლუზიური განთლების 30 სპეციალიტი. შერჩეული სპეციალისტები გადანაწილდებიან 10 ინკლუზიურ სკოლაში, სადაც მათ ეყოლებათ სუპერვიზორები.

News ArchiveMay 16, 2017
The National Center for Teacher Professional Development has started a study tour for inclusive education specialists. The first workshop was held within the tour where Jana Kvachadze, an inclusive education expert consultant presented the host school principals to the teachers and introduced the study tours objectives.
The training tour aims at promoting inclusive education in the regions and sharing experience of successful practices with specialists in the regional schools.
In the course of the tour, teachers will learn about the effective strategies for teaching and integrating special needs students in the class as well as find out the factors that contribute to the success of inclusive education in schools.
Under the competition announced by the TPDC in March of this year 30 specialists were selected. The selected specialists will be distributed in 10 inclusive schools where they will work under the guidance of supervisors.