მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარეს უმასპინძლა
განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე მარიამ ჯაში, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრს ესტუმრა და სახელმწიფო პროგრამების მიმდინარეობას გაეცნო.
განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე, ასევე, ცენტრში მიმდინარე ქართული ენის დისტანციურ გაკვეთილს დაესწრო. ქვეპროგრამა „ქართული ენის დისტანციური საპილოტე სკოლა“ 2016 წლიდან ხორცილდება და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების მეშვეობით, ხელმისაწვდომია უცხოეთში მცხოვრები ქართველი მოსწავლეებისთვის. პროგრამის მიზანია, ხელი შეუწყოს ქართული ენისა და კულტურის გავრცელებას და უცხოეთში მცხოვრები მოზარდი თაობისათვის ეროვნული იდენტობის შენარჩუნებას.
დისტანციური სწავლება 5-დან 15 წლამდე ასაკის მოსწავლეებისთვის არის განკუთვნილი. ამ ეტაპზე აქტიურად მიმდინარეობს ჯგუფების დაკომპლექტება ასაკის და ენის ფლობის დონის გათვალისწინებით.
პროგრამა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ინიციატივით, დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის და კომპანიის „Microsoft - საქართველო“ მხარდაჭერით ხორციელდება.

TPDC hosted the Chairperson of the Parliamentary Committee of Education, Science and Culture
Mariam Jashi, the Chairperson of the Parliamentary Committee of Education, Science and Culture, visited the National Center for Teacher Professional Development and got acquainted with the progress of the state programs.
The Chairperson of the Education Committee also attended the distant lesson of Georgian language in the Center. The sub-program "Remote Pilot School of Georgian Language" has been implemented since 2016 and is available to Georgian pupils living abroad through information-communication technologies. The program aims at promoting Georgian language and culture and maintaining national identity among young generation living abroad.
Remote training is intended for students aged from 5 to 15. At this stage groups are being formed taking into consideration the age and level of language competence.
The project has been implemented under the initiation of the Minister of Education and Science of Georgia with the support of the State Minister for Diaspora Issues and the company "Microsoft - Georgia".