ევროპის დღეების ფარგლებში, ნატოსა და ევროკავშირის საინფორმაციო ცენტრის ორგანიზებით, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრისა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის მხარდაჭერით, მასწავლებლის სახლში კონფერენცია „მასწავლებელი - მეგზური ევროპისკენ“ გაიხსნა.
კონფერენცია სახელმწიფო მინისტრმა ევროპულ და ევროატლანტიკურ სტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში ვიქტორ დოლიძემ, შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრმა ქეთევან ციხელაშვილმა, ესტონეთის და გერმანიის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩებმა საქართველოში, ფრიდრიხ ებერტის ფონდის წარმომადგენლობის დირექტორმა საქართველოში ფელიქს ჰეტმა, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა გახსნეს.
კონფერენციის მიზანია მასწავლებლებმა მიიღონ ინფორმაცია საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის მნიშვნელობისა და პერსპექტივების შესახებ, გაეცნონ იმ შესაძლებლობებს, რომლებსაც ევროპული პროექტები მათ სთავაზობს. ასევე, გაზიარებული გამოცდილება და მიღებული ცოდნა დანერგონ სასწავლო პროცესში.
სემინარში მონაწილეობისთვის რეგისტრაცია მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა აპრილის თვეში გამოაცხადა. რეგისტრირებული მასწავლებლებიდან, საქართველოს მასშტაბით, გეოგრაფიის, ისტორიისა და სამოქალაქო განათლების 100 პედაგოგი შეირჩა. აღნიშნულმა პედაგოგებმა ევროკავშირის თემატიკის დანერგვისა და ევროპული ღირებულებების პოპულარიზაციის მიზნით საინტერესო პროექტები წარადგინეს. კონფერენციაზე გამოვლინდა პროექტის 10 გამარჯვებული მასწავლებელი, რომელიც ესტონეთში სასწავლო კურსს გაივლის.
პროექტი „მასწავლებელი - მეგზური ევროპისკენ“ 2014 წელს შეიქმნა და ევროპული ღირებულებების პოპულარიზაციისა და ზოგადსაგანმანათლებლო სისტემაში დანერგვის მიზნით სემინარებსა და კონკურსებს ახორციელებს.

TPDC opens the conference "Teacher - Guide to Europe"
Within the framework of European Days, the Teacher's House hosted a conference "Teacher-Guide to Europe" organized by the NATO and EU Information Center and with the support of the TPDC and Friedrich Ebert Foundation.
The Conference was opened by Victor Dolidze, the State Minister for European and Euro-Atlantic Integration, Ketevan Tsikhelashvili, the State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassadors of Estonia and Germany in Georgia, Felix Het, the Director of Friedrich Ebert Foundation in Georgia, Ketevan Natriashvili, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia and Giorgi Machabeli, the Director of the National Center for Teacher Professional Development.
The aim of the conference is to provide teachers with the information on the importance and prospects of Georgia's integration into the European Union, to introduce the opportunities offered to them by European projects, also, to implement the shared experiences and acquired knowledge in the teaching process.
The TPDC announced the registration for participation in the seminar in April. 100 teachers of geography, history and civic education were shortlisted among the registered teachers across Georgia. The above mentioned teachers presented interesting projects for the introduction of EU themes and popularization of European values at the conference. The conference revealed 10 winner teachers who will take a training course in Estonia.
The project "Teacher-Guide to Europe" was developed in 2014 and conducts seminars and competitions for promoting and introducing European values ​​ in the general education system.