მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში საგრანტო კონკურსში გამარჯვებულმა „ინგლისური ენის მასწავლებელთა ასოციაციამ“, „სამოქალაქო განათლების პედაგოგთა ფორუმმა“, „საქართველოს პროფესიონალ ქიმიკოსთა ასოციაციამ“ და „ასოციაცია-ბიომ“ მათ მიერ განხორციელებული კვლევების პრეზენტაციები წარმოადგინეს. შეხვედრას ცენტრის თანამშრომლები და სხვა დაინტერესებული საგნობრივი ასოციაციები ესწრებოდნენ.
შეხვედრაზე საგნობრივი ასოციაციების წარმომადგენლებმა ეროვნული სასწავლო გეგმის საგნობრივი სტანდარტის და მასწავლებელთა პროფესიული სტანდარტების შედარებითი ანალიზი და შემუშავებული რეკომენდაციები წარმოადგინეს, რომლის გათვალისწინებითაც განახლდება მასწავლებლის პროფესიული სტანდარტი.
2016 წელს ნომბრის თვეში პირველად მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინიციატივით გამოცხადდა საგრანტო კონკურსი „მასწავლებელთა საგნობრივი გაერთიანებების ჩართულობა მასწავლებლის პროფესიული სტანდარტისთვის რეკომენდაციების შემუშავებაში“. პროექტის მიზანი იყო პროფესიული განვითარების სფეროში მასწავლებელთა საგნობრივი ასოციაციების ჩართვა და ამ პროცესში მათი აქტივობის გაზრდა, რაც ხელს შეუწყობს გარე ფაქტორების გაძლიერებას და შექმნის პირობებს ცენტრის სერვისების ეტაპობრივი დეცენტრალიზაციისთვის.
ცენტრი სამომავლოდ არაერთ ღონისძიებას გეგმებას საგნობრივი ასოციაციების თუ სხვა საგანმანათლებლო სერვისების მიმწოდებლების ჩართულობის გაზრდისთვის მასწავლებლის პროფესიული განვითარების პოლიტიკის გასამრავალფეროვნებლად.

Presentation of the grant competition winning projects
In the National Center for Teacher Professional Development, the winners of the grant competition -"English Language Teachers Association", "Civic Education Teachers Forum", "Georgian Professional Chemists Association" and "Association-Bio"- gave presentations about their researches. The event was attended by the staff of the Center and other interested school subject associations.
At the meeting, the representatives of school subject associations presented a comparative analysis of the National Curriculum subject standards and the teacher’s professional standards and the recommendations that will be taken into account in the updated version of the teacher’s professional standard.
In November 2016, TPDC initiated a grant competition "Involvement of school subject teachers' associations in the elaboration of recommendations for the professional standard of teachers". The aim of the project was to involve subject teachers’ associations in the field of vocational development and increase their activities in the process, which will contribute to strengthening external factors and provide the conditions for gradual decentralization of the Center's services.
The Center is planning a number of events in the future to increase the involvement of subject and other educational service providers in order to diversify the professional development policy of the teacher.