eSchool - მასწავლებლის შეფასების ელექტრონული სისტემა
საქართველოს მთავრობის 2017 წლის 26 იანვრის #35 დადგენილებით „მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემაში” შესული ცვლილებების შესაბამისად (eSchool)-ში აისახა შესაბამისი ცვლილებები.
კერძოდ:
1. სამოქმედო გეგმაში აქტივობების ჩამონათვალი აღარ იყოფა სავალდებულო და დამატებით აქტივობებად. თითოეულ დანიშნულებაში მითითებულია აღნიშნული აქტივობა წინისვლისთვის უნდა განსახორციელოს მასწავლებელმა თუ სტატუსის შესანარჩუნებლად. აღსანიშნავია, რომ აქტივობების უმრავლესობა მასწავებელმა შესაძლოა გამოიყენოს, როგორც სტატუსის შენარჩუნებისათვის ასევე წინსვლისათვის.
2. სამოქმედო გეგმა ყველა სტატუსისათვის განსხვავებულია და შედგება სქემით განსაზღვრული აქტივობებისაგან.
3. სამოქმედო გეგმა შედგება ყველა აქტივობისაგან რომელიც მასწავლებელს შესაძლოა დასჭირდეს სტატუსის შესაცვლელად ან წინსვლისათვის. მასწავლებელი ირჩევს აქტივობებს სამოქმედო გეგმაში რომლის განხორციელებასაც გეგმას მიმდინარე სასწავლო წელს.
4. სქემაში შეტანილმა ცვლილებებმა განაპირობა სტატუსების მიხედვით სავალდებულო და არჩევითი დამატებითი საქმიანობების/აქტივობების შინაარსობრივი თუ ტექნიკური რედაქტირება. თუკი თქვენს სამოქმედო გეგმასა და პროფესიულ საქაღალდეში აქტივობები გამუქებულია/შეფერილია ეს ნიშნავს რომ აღნიშნულ აქტივობებს ხელმეორედ ვერ აირჩევთ. მასწავლებლების, რომლებსაც აღნიშნული აქტივობები არ არის შეფასებული შეფასების ჯგუფის მიერ და შესაბამისი კრედიტიარ არის ასახული (eSchool) - ის ბაზაში, შეფასების ჯგუფს შესაძლებლობა ექნება შეფასება განახორციელოს 2016-2017 სასწავლო წლის ფარგლებში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის ინდივიდუალური სამართლებრივი აქტით განსაზღვრულ ვადებში.
შენიშვნა: სქემაში შეტანილმა ცვლილებებმა განაპირობა სტატუსების მიხედვით სავალდებულო და არჩევითი დამატებითი საქმიანობების/აქტივობების შინაარსობრივი თუ ტექნიკური რედაქტირება. მასწავლებლებმა, რომლებსაც მონიშნული ქონდათ აღნიშნული აქტივობები, განახორციელეს მაგრამ ამ დრომდე არ ქონდათ ატვირთული შესაბამისი დოკუმენტაცია სამოქმედო გეგმაში აღნიშნული აქტივობები უნდა მონიშნონ ხელახლა ცვლილებების შესაბამისად.

eSchool – teachers’ evaluation electronic system
According to the amendments introduced to the "Teacher Pre-service, Professional Development and Career Advancement Scheme" based on the Order № 35 of the Government of Georgia issued on January 26, 2017, the scheme have been subject to relevant changes.
Namely:
1. The list of activities in the Action Plan shall no longer be divided into mandatory and additional activities. Each category indicates the activity that a teacher should implement in order to retain the status of the teacher. Notably that majority of the activities can be used by a teacher to retain the status as well as for career advancement.
2. The Action Plan is different for all statuses and consists of activities provided for in the scheme.
3. The Action Plan consists of all activities that a teacher may need to change the status or for career advancement. The teacher selects the activities in the Action Plan which s/he plans to carry out in the current academic year.
4. The amendments introduced in the Scheme have provided for the contextual or technical revision of mandatory and optional additional activities according to the statutes. If the activities in your professional folder and your action plan are bolded / coloured, this means that you cannot select these activities again. The evaluation of the teachers whose activities have not been assessed by the team of evaluators and respective credits are not reflected in the (eSchool) database, the evaluation team will have an opportunity to make such assessment within the period as defined by the individual legal act of the Director of the National Center for Teacher Professional Development within the 2016-2017 academic year.
Note: The amendments introduced in the Scheme have provided for the contextual or technical revision of mandatory and optional additional activities according to the statutes. The teachers, who have already checked the above activities, or have carried out them but have not yet uploaded the relevant documentation thereof, shall check the activities again mentioned in the Action Plan in accordance with the amendments.