ტრენინგი „ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს დანერგვისათვის“ გაიმართა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში ევროკავშირისა და ევროსაბჭოს ერთობლივი პროექტის „ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს დანერგვისათვის“ ფარგლებში სამდღიანი ტრენინგი გაიმართა. ღონისძიებას საჯარო და კერძო სკოლის მასწავლებლები ესწრებოდნენ.
ტრენინგის მიზანი იყო მასწავლებლებისთვის „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ახალი მოდელის“ გაცნობა, „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ახალი მოდელის“ ჭრილში არსებული სასკოლო პრაქტიკის გააზრება და „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ახალი მოდელის“ საფუძველზე სასკოლო პრაქტიკის განვითარება.
დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების მოდელის ძირითადი იდეაა, რომ თავი მოუყაროს ყველა ძირითად პრინციპს, რომელიც წარმოადგენს მთავარ საყრდენს განათლებაში, ადამიანის უფლებებთან და ინტერკულტურულ ურთიერთობებთან დაკავშირებით.
კომპეტენციების ჩარჩოზე მუშაობა ევროსაბჭომ 2014 წელს დაიწყო. ექსპერტთა ჯგუფმა შეიმუშავა დღემდე არსებული კომპეტენციების აღმწერი საერთაშორისო თუ ადგილობრივი სქემა, გაანალიზა და ამის შედეგად გამოყო რამდენიმე ათეული კომპეტენცია, რომელიც შემდგომში დესკრიპტორებად ჩაიშალა. წევრი ქვეყნების, მათ შორის საქართველოს აქტიური ჩართულობით, საბოლოოდ, დადგინდა 20 კომპეტენცია.
ინსტრუმენტები დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების დანერგვისათვის სკოლაში - კიდევ ერთი მასშტაბური საერთაშორისო პროექტია, რომლის კოორდინატორი საქართველოა, ჩართულ ქვეყნებს კი ანდორა, სლოვაკეთი და ხორვატია წარმოადგენენ. აღნიშნულ პროექტს მოგვიანებით ბულგარეთიც შეუერთდება.

Training on ""Instruments for Implementation of the Framework of Competences For Democratic Culture"
News ArchiveApril 27, 2017
The National Center for Teacher Professional Development hosted three-day training within the framework of the joint project of the European Union and Council of Europe "Instruments for Implementation of the Framework of Competences For Democratic Culture"." The event was attended by public and private school teachers.
The aim of the training was to introduce the "new model of competences for democratic culture", understand the school practice within the "new model of competences for democratic culture" and develop the school practice based on the "new model of competences for democratic culture."
The core idea of the competences for democratic culture is to bring together all the basic principles that are the main pillars in education, human rights and intercultural relationships.
The Council of Europe started to work on the framework of the competences in 2014. The group of experts has developed the current international or local scheme for describing competences, analyzed and distinguished several tens of competences that have been subsequently divided into descriptors. With the active involvement of the member states, including Georgia, finally 20 competences were established.
The Tools for Introduction of Competences for Democratic Culture in schools is another large international project coordinated by Georgia and the states involved are Andorra, Slovakia and Croatia. Later, Bulgaria will join the project.