მაროკოს და ელ-სალვადორის ათასწლეულის გამოწვევის ფონდთა წარმომადგენლები საქართველოს სასწავლო ვიზიტით ესტუმრნენ
სიახლეების არქივი11 მარტი , 2017
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტს, რომელსაც სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ახორციელებს, მაროკოს სამეფოსა და ელ-სალვადორის რესპუბლიკის ათასწლეულის გამოწვევის ფონდთა წარმომადგენლები სასწავლო ვიზიტით ესტუმრნენ.
ვიზიტის მიზანი „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს“ მიერ განათლების სექტორში ინიცირებული წარმატებული პროგრამების შესწავლა და მათი შემდგომ მაროკოსა და ელ-სალვადორში დანერგვა და განხორციელებაა.
მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის მენეჯერმა ირინა აბულაძემ და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა სტუმრებს - პროექტის მიზნები, სტრუქტურა, მართვის მექანიზმი, სტრატეგია, მიღწეული შედეგები და სამომავლო გეგმები გააცნეს.
პროექტის წარმომადგენლებმა დელეგაციის წევრებს ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში მოსწავლეთა აკადემიური მოსწრების გაუმჯობესების მნიშვნელობაზე ესაუბრეს, რისი მიღწევის ერთ-ერთი საშუალებაც სწორედ, მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა გძელვადიანი პროფესიული განვითარების მხარდაჭერაა.
ასევე წარუდგინეს მასწავლებლების, დირექტორებისა და პროექტის ფარგლებში შერჩეული პროფესიული განვითარების ფასილიტატორების გადამზადებისთვის შექმნილი სატრენინგო მოდულები, საკითხავი მასალა და შეფასების ინსტრუმენტები. შეხვედრა დისკუსიისა და კითხვა-პასუხის რჟიმში გაგრძელდა.
პროექტში მე-7- მე-12 კლასების ზუსტი და საბუნებისმეტყვეო მეცნიერებების, ინგლისურისა და გეოგრაფიის 18 ათასზე მეტი მასწავლებელი და ყველა საჯარო სკოლის დირექტორია ჩართული.
14 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების პროექტი ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ერთ-ერთ კომპონენტს წარმოადგენს. პროექტი 2016 წლის იანვარში დაიწყო და 2019 წლის ზაფხულში დასრულდება.
საქართველოში ვიზიტი „ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის“ ინიციატივით შედგა, როგორც ქვეყანაში, სადაც ფონდის მიერ დაფინანსებული ყველა განათლების პროექტი წარმატებით ხორციელდება.

News ArchiveMarch 11, 2017
The Teacher and School Director Professional Development Project of "MCA - Georgia", which is being carried out by National Center for Teacher Professional Development, has been visited by MCA representatives from the Moroccan Kingdom and the Republic of El Salvador.
The aim of the visit is to study the successful programs initiated by the "Millennium Challenge Account - Georgia" in the education sector and their subsequent introduction and implementation in Morocco and El Salvador.
Irina Abuladze, the Manager of the Teacher and School Director Professional Development Project and George Machabeli, TPDC Director, introduced the guests to the project objectives, structure, management mechanism, strategy, achievements and future plans.
The project officials spoke to the delegation members about the importance of academic performance improvement of students in the exact and natural sciences which could be achieved through the long-term support of teacher and school director professional development.
The visitors also learned about the training modules, materials and assessment tools designed for teachers, school directors and vocational development facilitators selected within the project. The meeting was conducted in the discussion and question-answer mode.
The project involves more than 18 thousand 7 to 12 grade teachers of exact and natural sciences, English language and geography and all public school directors.
The 14 million USD worth project is one of the components of the MCC second compact. The project was launched in January 2016 and will be completed in the summer of 2019.
The visit to Georgia was provided under the "MCC" initiative as to the country where all the educational projects funded by the MCC has been successfully implemented.