სამოქალაქო განათლების მასწავლებლები ბულინგისა და ძალადობის თემაზე სპეციალურ ტრენინგებს გადიან
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებისთვის ტრენინგ-მოდულის „სკოლებში ბულინგის პრევენცია და ტოლერანტული კულტურის განვითარების ხელშეწყობა“ განხორციელება დაიწყო. ტრენინგების მიმდინარეობას, დღეს, ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი გაეცნო.
ტრენინგზე სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებს საშუალება აქვთ, გაეცნონ ბულინგისა და ძალადობის გამომწვევ მიზეზებსა და სახეებს; ოჯახში ძალადობის სახეებს; სტიგმასა და სტერეოტიპული აზროვნების გავლენას ძალადობასა და ბულინგზე; ეფექტური კომუნიკაციის, კონფლიქტის მოგვარების გზების ცოდნის მნიშვნელობას ბულინგის პრევენციისთვის. ტოლერანტობის კულტურის მნიშვნელობას; სკოლაში ძალადობისა და ბულინგის პრევენციის გზებს; სოციალური და ემოციური კომპეტენციების განვითარების ხელშემწყობ ღონისძიებებს ბულინგისა და ძალადობის თავიდან ასაცილებლად; ალბერტ ბანდურას სოციალურ - კოგნიტური თეორიის ზოგად პრინციპებს.
ტრენინგის დასრულების შემდეგ, მასწავლებლებს შეეძლებათ ბულინგისა და ძალადობის მსხვერპლის იდენტიფიცირება, ასევე, საკლასო ოთახში, სკოლასა და საზოგადოებაში ბულინგის პრევენციის ხელშეწყობა.
მთლიანობაში ამ ეტაპზე 334 პედაგოგი გადამზადდება. ამჟამად ტრენინგი უკვე გაიარა 175-მა მასწავლებელმა.
აღსანიშნავია, რომ ბულინგისა და ძალადობის კომპონენტი აქამდე მხოლოდ სხვადასხვა ტრენინგების შემადგენელი ნაწილი იყო, თუმცა საკითხის უდიდესი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელობის გადაწყვეტილებით, შეიქმნა სრულიად ახალი ტრენინგ-მოდული სამოქალაქო განათლების მასწავლებლებისთვის. ტრენინგ-მოდულის შექმნის მიზანია, ხელი შეუწყოს სკოლაში ბულინგის პრევენციას და ტოლერანტული კულტურის განვითარებას.

Civic education teachers being trained on bullying and violence issues
National Center for Teacher Professional Development has launched the Civic Education Teacher Training Module "Bullying prevention and development of tolerance culture in schools". Today, George Machabeli, the Center Director, learned about the training progress.
At the training, civic education teachers have the opportunity to learn about the causes and types of violence and bullying; the types of domestic violence; the impact of stigma and stereotypical thinking on violence and bullying; the importance of effective communication, conflict resolution in bullying prevention; the importance of tolerance culture; the ways of school violence and bullying prevention; the measures to facilitate the development of social and emotional competencies for bullying and violence prevention; general principles of social - cognitive theory by Albert Bandura.
After the training, the teachers will be able to identify bullying and violence victims and also help to prevent bullying in the classroom, school and community.
At this stage 334 teachers will be trained in total. So far, 175 teachers have already been trained.
It should be noted that to date, the component of bullying and violence prevention has been an integral part of a number of other trainings. However, due to the greatest importance of the issue, National Center for Teacher Professional Development has decided to develop an entirely new training module for civic education teachers. The training module aims to promote the culture of tolerance and bullying prevention in schools.