კონკურსი ქართული ენის დისტანციური საპილოტე სკოლის მასწავლებლებისათვის
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი ქართული ენის დისტანციური საპილოტე სკოლის მასწავლებლებისათვის შესარჩევ კონკურსს აცხადებს. ცენტრმა ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ტრენინგების პროგრამის ფარგლებში შეიმუშვა ქვეპროგრამა „ქართული ენის დისტანციური საპილოტე სკოლა“, რომლის ფარგლებშიც კონკურსით შერჩეული მასწავლებლები საპილოტე გაკვეთილებს უცხოეთში მცხოვრები ქართველი მოსწავლეებისათვის ჩაატარებენ.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ, დიასპორების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატთან თანამშრომლობით, მნიშვნელოვნად მიჩნია საფუძველი ჩაუყარო დისტანციურ წავლების პროგრამას. პროგრამა უახლეს დიდაქტიკურ პრინციპებზე დაყრდნობით იმუშავებს და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგების მეშვეობით ხელმისაწვდომი იქნება უცხოეთში მცხოვრები ქართველი მოსწავლეებისთვის. აღნიშნული ხელს შეუწყობს ქართული ენისა და კულტურის გავრცელებას და უცხოეთში მცხოვრები მოზარდი თაობისათვის ეროვნული იდენტობის შენარჩუნებას.
შერჩევის კრიტერიუმები:
• ქართულის, როგორც მეორე ენის, ან ქართულის, როგორც მშობლიური ენის მოქმედი მასწავლებელი (უპირატესობა მიენიჭებათ საჯარო სკოლის პედაგოგებს).
• მასწავლებელი უნდა ფლობდეს თანამედროვე ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს (უპირატესობა მიენიჭებათ სსიპ მასწავლებელთა პროფესიული ცენტრის ისტ-ტრენინგების პროგრამის სერტიფიკატების მფლობელებს).

News ArchiveNovember 09, 2016
National Center for Teacher Professional Development has announced a competition for Georgian language distance pilot school teachers. The Center, within the Information and Communication Training Program, has developed the sub-program "Georgian language distance pilot school" under which the selected teachers will conduct pilot lessons for learners living abroad.
The Ministry of Education and Science of Georgia, in cooperation with the Office of the State Minister of Georgia for the Diaspora issues, deemed necessary to build a foundation for the distance learning program. The program will operate with the latest didactic principles and by means of the information -communication technologies will be accessible for Georgian students living abroad. This will promote the spread of the Georgian language and culture and retain the national identity for young generation living abroad.
Selection Criteria:
Georgian as a second language, or Georgian as the native language practicing teachers (preference will be given to public school teachers).
Teachers must be able to use modern information and communication technologies (preference will be given to LEPL Teacher Professional Center ICT Training Program certificate holders).
Teachers must be able to speak the pilot group students’ language (English) at conversational level.