მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, მასწავლებელთა ტრენინგ-მოდულების საპილოტე ტრენინგები დაიწყო
სიახლეების არქივი28 ივლისი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო“-ს მიერ ინიცირებული, მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში, მასწავლებლებისთვის განკუთვნილი, “მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლების მიდგომების” გრძელვადიანი ხუთკრედიტიანი ზოგადპროფესიული უნარების კურსის პირველი მოდულის - „მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო გარემოს მახასიათებლები“ (12 საათი) - საპილოტე ტრენინგები დაიწყო.
პილოტირების მთავარი მიზანია შექმნილი მოდულების პრაქტიკაში გამოცდა და საჭიროებისამებრ ადაპტირება. სატრენინგო პროცესის მონიტორინგი და შეფასება ადგილობრივი და უცხოელი ექსპერტების მიერ ხორციელდება. პილოტის შემდეგ, ტრენინგის პროცესის განხილვა ფოკუს-ჯგუფებში გაგრძელდება, შედეგად კი ტრენინგ-მოდულის და საკითხავი მასალის საბოლოო ვერსია ჩამოყალიბდება.
პილოტის დასრულების შემდეგ, პროექტი ტრენერთა ტრენინგებს დაიწყებს და შეარჩევს ამ კონკრეტული მოდულის ჩასატარებლად ტრენერებს.
მასწავლებლებისთვის ტრენინგები 2016 წლის შემოდგომიდან დაიწყება და მას 2019 წლამდე, ეტაპობრივად, საჯარო სკოლების ზუსტი და საბუნებისმეტყველო საგნების, გეოგრაფიისა და ინგლისური ენის მე-7-12 კლასების ყველა მოქმედი მასწავლებელი გაივლის. აღნიშნულ პროცესში 20 000-მდე მასწავლებელი ჩაერთვება. პროექტის ფარგლებში, ტრენინგში მონაწილეობის საშუალება ექნებათ უმცირესობების წარმომადგენელ პედაგოგებსაც, რომლებისთვისაც საგანგებოდ ითარგმნდება სატრენინგო მასალა და გადამზადდებიან რუსულ, სომხურ და აზერბაიჯანულენოვანი ტრენერები.
პირველ ეტაპზე პედაგოგები მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლების ზოგად უნარებში გადამზადდებიან, ხოლო 2017-2018 წლებში მათ “აქტიური სწავლების” მიმართულებით საგნობრივი მეთოდიკის მოდულების გავლის შესაძლებლობა მიეცემათ. პროექტის ფარგლებში, საბუნებისმეტყველო საგნების პედაგოგების სწავლების პროცესში ლაბორატორიების ეფექტურად გამოყენების ხელშესაწყობად, იგეგმება „ლაბორატორიის“ ტრენინგი, რომელიც ორ ეტაპად ჩატარდება - პირველ ეტაპზე, ტრენინგები ლაბორატორიის გამოყენებასთან დაკავშირებულ უსაფრთხოების საკითხებს ითვალისწინებს. აღნიშნული პროცესის მდგრადობისთვის, ათასწლეულის გამოწვევის ფონდის ხელშეწყობით მზადდება მასალა და გადამზადდებიან ტრენინგების ტრენერები უცხოელი კონსულტანტების მიერ 2016-2017 სასწავლო წლის დასაწყისისთვის.
აღნიშნული ტრენინგებში მონაწილეობა, მასწავლებლებს, მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ფარგლებში კრედიტ ქულების დაგროვების საშუალებას მისცემს, რაც მათ პროფესიულ წინსვლასა და კომპეტენციის ზრდას შეუწყობს ხელს.
მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტი აშშ-ის მთავრობის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციისა და საქართველოს მთავრობას შორის გაფორმებული, 140-აშშ დოლარის მილიონიანი მეორე კომპაქტის ფარგლებში, 2016 წლიდან ამოქმედდა. პროექტის ინიციატორია „ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო“ და ხორციელდება მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის განათლების სპეციალისტებისა და ექსპერტების კვალიფიციური გუნდის მიერ. პროექტის ტექნიკურ და საექსპერტო მხარდაჭერას საერთაშორისო კვლევისა და გაცვლების საბჭოს (IREX) საკონსულტაციო ჯგუფი ახორციელებს.

Teacher training- module pilot trainings begin in the scope of Teacher and School Director Professional Development Project
News ArchiveJuly 28, 2016
National Center for Teacher Professional Development, under the Teacher and School Director Professional Development Project initiated by "Millennium Challenge Account - Georgia" has launched pilot trainings of the first module - "Student-centered learning environment features" (12 hours) of the long-term five-credit general professional skills course "Student-centered teaching approaches” designed for teachers.
The main objective of the pilot trainings is to test the modules in practice and if necessary, adapt them. The training process is monitored and assessed by local and foreign experts. After the pilot, the trainings will be discussed in focus groups and as a result, the final version of the training module and reading materials will be developed.
After the completion of the pilot, the project will provide trainings for trainers and trainers will be selected to conduct this particular module.
Teacher trainings will start in autumn 2016 and until 2019, step by step, all practicing 7-12 grade public school teachers of exact and natural sciences, geography and English language will be able to attend them. The process will involve up to 20 000 teachers. Under the project, ethnic minority teachers will be able to participate in the trainings, who will be provided with translated training materials and Russian, Armenian and Azerbaijani trainers will be retrained.
At the first stage, teachers will be trained in student-centered teaching basic skills and in 2017-2018 they will have the opportunity to take a relevant school subject module methodology course involving "active learning". In the framework of the project, in order to effectively promote the use of laboratories during the training among teachers teaching natural sciences, the "laboratory" training will be provided in two stages - the first stage of the training will cover the laboratory use safety issues. With the support of Millennium Challenge Account and in order to maintain the sustainability of the process, materials are being developed and trainers will be retrained by foreign consultants for the beginning of 2016-2017 academic year.
Taking part in the trainings will enable teachers to accumulate credit points under the Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme, which will enhance their professional development and competence growth.
Teacher and School Director Professional Development project has been functioning since 2016 under the second $140 million Compact signed between the US government's Millennium Challenge Corporation and the Government of Georgia. The project was initiated by the "Millennium Challenge Account - Georgia" and implemented by a qualified team of education specialists and experts of the National Center for Teacher Professional Development. The technical expertise and support for the project is provided by the International Research and Exchanges Board (IREX) Consulting Group.