საწარმოებში პროფესიული განათლების მასწავლებელთა პრაქტიკული ტრენინგები დაიწყო
პროფესიული განათლების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პროგრამის ფარგლებში, ზესტაფონში მდებარე საწარმოში - „საქკაბელი“ ელექტროამძრავისა და ელექტრომომმარაგებელი დანადგარების პროგრამის მასწავლებლებისთვის პრაქტიკული ტრენინგი ჩატარდა. ტრენინგს, სხვადასხვა სასწავლებლებიდან, პროფესიული განათლების 7 პედაგოგი დაესწრო. აღნიშნული პედაგოგები სხვადასხვა პროფესიულ სასწავლებელში, მთლიანობაში, 100-მდე მომავალ სპეციალისტს ასწავლიან.
ტრენინგის ფარგლებში მასწავლებლები კიდევ ერთხელ გაეცნენ ელექტროამძრავისა და ელექტრომომმარაგებელი დანადგარების მექანიკოსის პროფესიულ სტანდარტს, შეისწავლეს საწარმოში მიმდინარე ტექნოლოგიური პროცესები და პრინციპები, ასევე, საწარმოში არსებული დანადგარების პროგრამული მართვის წესები. ტრენინგ-მოდულის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი იყო დანადგარებთან მუშაობისას უსაფრთხოების ნორმების დაცვის სტანდარტი.
პრაქტიკული ტრენინგების ჩატარებისთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საწარმო აღჭურვილი იყოს და საქმიანობის პროცესში იყენებდეს უახლეს ტექნოლოგიებს. „საქკაბელი“ სრულებით აკმაყოფილებს აღნიშნულ საჭიროებებს, გარდა ამისა, დაკომპლექტებულია გამოცდილი და მაღალკვალიფიციური კადრებით.
რაც შეეხება ელექტროამძრავისა და ელექტრომომმარაგებელი დანადგარების ტექნიკოსის პროფესიას, ამ მიმართულების სპეციალისტი შეიძლება დასაქმდეს ისეთ საწარმოებსა და ორგანიზაციებში, რომელთა საქმიანობის პროცესში გამოიყენება სპეციალური დანადგარები, მათ შორის, წყალმომარაგების სისტემები, ამწე-სატრანპორტო მანქანები, ექსკალატორები, სავენტილაციო სისტემები და სხვა.
ამჟამად, პროფესიის დაუფლება შესაძლებელია ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში, აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ასევე კოლეჯებში - „იბერია“ და „მოდუსი“.

Vocational teacher practical trainings launched at the production site
Within the scope of the vocational teacher professional development program, a hands-on training was held for electric wheel drive and power supply equipment program teachers in "Sakcable", a plant located in Zestafoni. The training was attended by 7 vocational education teachers from various schools. The teachers instruct about 100 future specialists in various vocational schools.
During the training, teachers once again were introduced to electric wheel drive and electric supply equipment technician professional standards, learned about the company’s current technological processes and principles and the enterprise equipment software management rules. One of the important components of the training-module was to raise awareness of the operating machinery safety standards.
For provision of hands-on trainings it is especially important the enterprise to be well equipped and use the latest technology in its operations. "Sakcable" fully meets the requirements, and in addition, employs experienced and highly qualified staff.
As for electric wheel drive and electric supply equipment technician profession, the specialist may be employed in enterprises and organizations the technological process of which applies special machinery, including water supply systems, crane-transportation machines, escalators, ventilation systems, etc.
Currently, you can master the profession at Zugdidi State University, Akaki Tsereteli State University, as well as colleges - "Iberia" and "Modus".