მაგდებურგის უნივერსიტეტმა თბილისის ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და ბათუმის უნივერსიტეტს შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა
მაგდებურგის უნივერსიტეტმა თბილისის ტექნიკურ უნივერსიტეტსა და ბათუმის უნივერსიტეტეთან ურთერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა. მემორანდუმი, სხვა მნიშვნელოვან ასპექტებთან ერთად, პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მოსამზადებელი ორმხრივი პროგრამის შექმნას გულისხმობს. მემორანდუმის გაფორმების ცერემონიალსა და კონფერენციას გერმანიაში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი გიორგი მაჩაბელი დაესწრო.
გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში, მაგდებურგის უნივერსიტეტთან ერთად მომზადდება პროფესიული განათლების მასწავლებლების მომზადებისათვის პედაგოგიკის კურსი. ასევე შესაძლებელი გახდება პროფესიული განათლების ადმინისტრირებისა და მართვის ორმხრივი სამაგისტრო პროგრამის შეთავაზება მსურველებისათვის, რომლის ფარგლებშიც სტუდენტები მაგისტრატურის ერთ ნაწილს გერმანიაში, ხოლო მეორე ნაწილს საქართველოში გაივლიან.
დაგეგმილია მაგდებურგის უნივერსიტეტთან ერთად შესაბამისი ლიტერატურის შერჩევა და თარგმნა , პროფესორ-მასწავლებლების გადამზადება და ორმხრივი ვიზიტების განხორციელება საქართველოსა და გერმანიას შორის.

Magdeburg University signed a memorandum of cooperation with Tbilisi Technical University and Batumi University
Magdeburg University signed a Memorandum of Cooperation with Tbilisi Technical University and Batumi University. The memorandum, among other important aspects, includes the development of vocational teacher training bilateral program. The memorandum signing ceremony and the conference in Germany was attended by George Machabeli, the Director of the National Center for Teacher Professional Development.
Subject to the signed Memorandum, an educational course will be designed for vocational education teachers in cooperation with the University of Magdeburg. Moreover, vocational education administration and management bilateral master program will be available for applicants, under which students will do one part of the Master Program in Germany and the other part in Georgia.
Together with the University of Magdeburg relevant literature will be selected and translated, professor-teachers retrained and mutual visits provided between Georgia and Germany.