მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტისთვის ტრენინგ-მოდულები უცხოელი ექსპერტების ჩართულობით შეიქმნება
სიახლეების არქივი08 ივლისი , 2016
„ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველო“-ს მიერ ინიცირებული, მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის ფარგლებში საგნობრივი მეთოდიკის ტრენინგ-მოდულების შექმნა მიმდინარეობს. ტრენინგ-მოდულების შექმნაზე ქართველ კოლეგებთან ერთად პროექტში ჩართული უცხოელი ექსპერტები მუშაობენ.
საბუნებისმეტყველო საგნების  ექსპერტებმა - კარლან გრეიმ და ბრაიან ჰარლიმ პროექტის გუნდს ქართველ კოლეგებთან ერთად შემუშავებული, ბიოლოგიის, ქიმიისა და ფიზიკის საგნობრივი ტრენინგ-მოდულების გეგმა წარუდგინეს. პროფესიული განვითარების ტრენინგ-მოდულები ითვალისწინებს შესაბამისი საგნის მასწავლებლების ცოდნისა და უნარ-ჩვევების გაღრმავებას მოსწავლეზე ორიენტირებული სასწავლო პროცესის მართვაში. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა მოსწავლეების საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებით დაინტერესების სტრატეგიებსა და ინფორმაციულ-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების შესაბამისი მიმართულებით  გამოყენებას.
მასწავლებელთა და სკოლის დირექტორთა პროფესიული განვითარების პროექტის მიზანია VII-XII კლასების მათემატიკის, ფიზიკის, ქიმიის, ბიოლოგიის, გეოგრაფიისა და ინგლისური ენის 20 000-მდე მასწავლებლის და ყველა საჯარო სკოლის დირექტორისა პროფესიული განვითარება, ამ გზით, სკოლებში,  ზემოაღნიშნული საგნების სწავლების ხარისხის ამაღლება და მოსწავლეზე ორიენტირებული გარემოს შექმნის ხელშეწყობა. შედეგად კი, მოსწავლეთა აკადემიური შედეგების გაუმჯობესება.

Training modules for Teacher and School Director Professional Development Project be developed with the involvement of foreign experts
News ArchiveJuly 08, 2016
Training modules for Teacher and School Director Professional Development Project initiated by "Millennium Challenge Account - Georgia" are being designed. Georgian experts together with the foreign counterparts are involved in development of the training modules.
Carlan Gray and Brian Hurley, the Natural Sciences experts, presented Biology, Chemistry and Physics school subject training module plan developed together with the Georgian colleagues of the project team. The professional development training modules are designed to enhance knowledge and skills of a relevant subject teacher in order to provide student-centered learning process. Special attention is paid to strategies of promoting natural sciences among students and using of appropriate ICT.
Training of 20 000 teachers of Natural Sciences, mathematics, English language, geography will begin in autumn this year and will continue until the end of 2018.
Teacher and School Director Professional Development Project aims to provide professional development for VII-XII grade mathematics, physics, chemistry, biology, geography and English language 20 000 teachers and all public school directors, improve the quality of the above-mentioned school subjects and promote the creation of student-centered environment and thus improve students' academic performance.