მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა კონსულტანტ-მასწავლებლებისთვის მეთოდური ტრენინგების ციკლის მესამე ეტაპი დაიწყო
სიახლეების არქივი24 აპრილი , 2016
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პროგრამის ფარგლებში გრძელვადიანი მეთოდური ტრენინგების ციკლის - ქართულის, როგორც მეორე ენის მეთოდიკა და ენისა და საგნის ინტეგრირებული სწავლების სპეციფიკა - მესამე ეტაპი დაიწყო, რომელიც ქართულის, როგორც მეორე ენის სწავლების პროცესში კითხვითი უნარ-ჩვევების განვითარების თანამედროვე მეთოდიკის გაცნობას ისახავს მიზნად. ტრენინგს პროგრამის 105 კონსულტანტ-მასწავლებელი გაივლის.
კურსის ფარგლებში მასწავლებლებმა უკვე გაიარეს 2 ტრენინგ-მოდული, რომლის ფარგლებში საგნის სწავლების ზოგად მეთოდებსა და ქართულის, როგორც მეორე ენის მასწავლებლის კომპეტენციებს, ასევე მოსმენის უნარ-ჩვევების განვითარების მეთოდოლოგიას გაეცნენ. კურსის თითეულ ეტაპზე მასწავლებლები ონლაინ-პორტალზე იმუშავებენ, ტრენინგის მიხედვით მოამზადებენ საგაკვეთილო გეგმებს და ცენტრის ექსპერტებისგან ინდივიდუალურ კონსულტაციებსაც მიიღებენ.
არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების პროგრამა მიზნად ისახავს სახელმწიფო ენის გაძლიერებას, არაქართულენოვანი სკოლების მასწავლებელთა პროფესიულ განვითარებას, სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებას და სამოქალაქო ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობას.

National Center for Teacher Professional Development launches the third stage of methodology training cycle for teacher- consultants
News ArchiveApril 24, 2016
National Center for Teacher Professional Development launched the third stage of the long-term methodology training cycle within the vocational development program for non-Georgian school teachers - Georgian as the second language methodology and integrated teaching characteristics of the subject and language – which is aimed at introducing modern methods for development of reading skills when teaching Georgian as a second language. The training program will involve 105 teacher-consultants.
Within the framework of the course, teachers have already taken 2 training modules, in which teachers were introduced to general teaching methods of the subject and competences required for a teacher of Georgian as a second language, as well as listening skills development methodology. At each stage of the course, teachers will work on the online portal, prepare lesson plans according to the training and will receive individual consultations from the center experts.
The professional development program for non-Georgian school teachers is aimed at strengthening of the state language, professional development of non-Georgian school teachers, improvement of teaching-learning quality and promotion of civil integration process.