მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა პრაქტიკოსი მასწავლებლებისთვის პროფესიული განვითარების 5-კრედიტიანი კურსი დაიწყო
სიახლეების არქივი09 აპრილი , 2016
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა N 52 საჯარო სკოლაში პრაქტიკოსი მასწავლებლებისთვის განკუთვნილი პროფესიული განვითარების კურსი გახსნეს.
კურსს ეტაპობრივად 6200 პრაქტიკოსი მასწავლებელი გაივლის, რომელმაც მიმდინარე წელს საგნის გამოცდა ჩააბარა. ამჟამად კურსზე დარეგისტრირებულია 1500-ზე მეტი პრაქტიკოსი.
ტრენინგების ციკლის პირველი ნაწილი ორიენტირებულია პროფესიული უნარების გაღრმავებაზე და ორი მოდულისგან შედგება, კერძოდ:
· ინკლუზიური განათლება
· თანამედროვე მიდგომები სწავლებასა და შეფასებაში
კურსის პირველი ეტაპის ამოცანაა მასწავლებელმა გამოიმუშაოს ახალი პროფესიული უნარ-ჩვევები და განაახლოს საკუთარი ცოდნა როგორც ინკლუზიური განათლებისა და თანაბრად ხელმისაწვდომი სასწავლო გარემოს შექმნის მიმართულებით, ასევე გააცნობიეროს და სწავლების პროცესში დანერგოს კონსტრუქტივიზმის პრინციპები, გაეცნოს და გამოიყენოს სწავლების ახალი თეორიები და ეფექტიანი სტრატეგიები, ასევე დანერგოს მოსწავლის შეფასების თანამედროვე მეთოდები.
კურსის პირველი ეტაპის წარმატებით დასრულების შემდეგ პრაქტიკოს მასწავლებელს შესაძლებლობა მიეცემა დარეგისტრირდეს კურსის მეორე ნაწილზე, რომელიც ორიენტირებულია საგნობრივი მეთოდიკის გაუმჯობესებისა და ცოდნის აქტივაციისკენ.
პროფესიული განვითარების კურსი მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ფარგლებში ხორციელდება. კურსის გავლა ერთ-ერთი სავალდებულო აქტივობაა უფროსი მასწავლებლის სტატუსის მოსაპოვებლად.

National Center for Teacher Professional Development Launches 5-credit course for In-Service Teachers
News ArchiveApril 09, 2016
Deputy Minister of Education and Science of Georgia  Lia Gigauri and National Center for Teacher Professional Development Director  Giorgi Machabeli opened professional development course for in-service teachers in public school N 52.
The course will be attended by 6200 teachers who have passed the subject exams this year. More than 1500 in-service teachers have been registered at the course currently.
The first training cycle is oriented on enhancing professional skills and consists of 2 modules:
• Modern approaches in teaching and evaluation
The course aims at enhancing teacher professional skills and updating their knowledge on inclusive education as well as equal access opportunities in the studying process, also providing teachers with theoretical knowledge on constructivism principles and effective strategies in teaching process as well as new student evaluation methods.
After the successful completion of the first training cycle, the in-service teachers will be able to register for the nest level training course, oriented on enhancing subject methodology knowledge.
The professional course is carried out within the “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme”. Course attendance is one of the mandatory requirements for getting the senior teacher status.