მუსიკის მასწავლებლებისთვის გუნდის დირიჟორობაში მასტერკლასი ჩატარდა
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში საჯარო სკოლის მუსიკის მასწავლებლებისთვის დირიჟორმა თამარ ბუაძემ მასტერკლასი გუნდის დირიჟორობაში ჩაატარა. მასტერკლასში რუსთავის ფოკლორის სკოლასთან არსებულმა ანსამბლმა „თუთარჩელა“ მიიღო მონაწილეობა.
დირიჟორმა თამარ ბუაძემ მასწავლებლებს აჩვენა გუნდთან მუშაობის პროცესი, ყურადღება გაამახვილა ბგერის გამომუშავების ხერხებზე და სხვადასხვა გამომსახველობით საშუალებებზე. შეხვედრაზე ანსამბლმა „თუთარჩელა“ სხვადასხვა სტილისა და ჟანრის ნაწარმოებები შეასრულა, რამაც დიდი შთაბეჭდილება მოახდინა მსმენელზე.
მასტერკლასი მიზნად ისახავდა მუსიკის მასწავლებელთა მოტივაციის ამაღლებას, მათი შემოქმედებითი პოტენციალის გამოვლენას, საშემსრულებლო უნარების დახვეწასა და გააქტიურებას.
ღონისძიება უკავშირდება საქართველოს საგუნდო საზოგადოების მიერ ორგანიზებული ბავშვთა და ახალგაზრდული საგუნდო კოლექტივების მეორე რესპუბლიკურ კონკურსს, რომელიც აპრილსა და მაისში გაიმართება. კონკურსის მხარდამჭერების არინ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, თბილისის ვანო სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორი, ევგენი მიქელაძის სახელობის ცენტრალური სამუსიკო სასწავლებელი, საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.

Master Class for Conductors
Conductor Tamar Buadze held a master class in choir conduction for public school music teachers at the National Center for Teacher Professional Development. The choir “Tutarchela” based on the Rustavi school of Folklore also participated in the meeting.
Conductor Tamar Buadze showed the teachers how to work with the choir, with an emphasis on sound and other expressionist techniques development. “Tutarchela” performed the various musical pieces that made immense impression on the audience.
Mater class was oriented on teacher motivation enhancement and expression of their artistic potential.
The event was carried out with regards to the “Children and Youth Coral Championship ” that will take place in April and May. The contest supporters are: National Center for Teacher Professional Development are : V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire, E.Mikaladze Music Center, Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia.