პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და პროფესიული განვითარების რეგულირების დოკუმენტების პაკეტის ძირითადი განხილვის ეტაპი დაიწყო
სიახლეების არქივი14 თებერვალი , 2016
პროფესიული განათლების მასწავლებელთა განვითარების თემატური ჯგუფი პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და პროფესიული განვითარების რეგულირების დოკუმენტების პროექტების პაკეტის ძირითად განხილვაზე გადავიდა.
შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა მასწავლებელთა ანაზღაურებისა და სახელფასო დანამატების, მასწავლებელთა რეგისტრაციის სისტემის ადმინისტრირების, უწყვეტი პროფესიული განვითარებისა და კვალიფიკაციის შესახებ სხვადასხვა ბრძანებების პროექტები.
დოკუმენტების პაკეტი შემუშავებული იქნა ევროკავშირის დასაქმებისა და პროფესიული განათლების რეფორმების ტექნიკური დახმარების პროექტის ფარგლებში და მასზე საერთაშორისო ექსპერტები მუშაობდნენ. პროექტების განხილვაში ადგილობრივ ექსპერტებთან ერთად ჩართულნი იყვნენ პროფესიული კავშირის, დამსაქმებელთა ასოციაციებისა და სხვა სოციალური პარტნიორების წარმომადგენლები.
ძირითადი განხილვის პროცესის დასრულების შემდეგ დოკუემენტების პაკეტის განხილვა და შეჯერება მოხდება პროფესიული განათლების მოქმედი მასწავლებლებთან და პროფესიული საგანათლებლო დაწესებულებების ხელმძღვანელებთან. აღნიშნული პროცესის დასრულების შემდეგ კი ბრძანებების პროექტები განსახილველად პროფესიული განათლების ეროვნულ საბჭოს წარედგინება.

The Vocational Teachers Preparation and Professional Development Regulatory Documents
Vocational Teacher Professional development thematic group switched to discussing the Vocational Teachers Preparation and Professional Development Regulatory Document.
The draft decrees concerning teacher pays and bonuses, administration of teacher registration system, continuous professional development and teacher qualifications have been discussed at the meeting.
The document package have been developed with the technical support of the EU Employment and Vocational Education reform project. International experts worked on the document, although the project discussion involved local experts, Professional Unions, employment associations and other stakeholders.
Upon the completion of the documents package discussions, in-service vocational education teachers and managers of the Vocational Institutions will be involved in the document discussion process. After the processes are over the decrees will be submitted to the National Board of Vocational Education for approval.