სამთაწყაროს სკოლაში პროგრამის „ასწავლე საქართველოსთვის“ კონსულტანტ-მასწავლებლის ინიციატივითა და ორგანიზებით შიდა სასკოლო კონფერენცია გაიმართა
სიახლეების არქივი12 თებერვალი , 2016
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფელ სამთაწყაროს საჯარო სკოლაში, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიზნობრივი პროგრამის „ასწავლე საქართველოსთვის“ კონსულტანტ-მასწავლებლის ლიანა მამულაშვილის ინიციატივითა და ორგანიზებით სკოლის შიდა II კონფერენცია „საქართველო მსოფლიო გამოწვევების წინაშე“ გაიმართა. კონფერენციაში VII-XI კლასის 55 მომხსენებელი მოსწავლე და სკოლასთან არსებული „მოგზაურთა კლუბი“ მონაწილეობდა.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი თემატიკა მრავალფეროვანი იყო და ეხებოდა საქართველოს საერთაშორისო და დიპლომატიურ ურთიერთობებს, ეკოლოგიის საკითხებს, საქართველოს როლს მსოფლიოს წინაშე მდგარი გამოწვევების მოგვარებაში და საქართველოს ადგილს ევროპულ ოჯახში. აღსანიშნავია, რომ მოსწავლეების მიერ არჩეული 30-ზე მეტი თემა კონკრეტულად ევროპას და ევროსტრუქტურებს ეხებოდა. კონფერენცია დისკუსიით დასრულდა, რომელზეც მოხსენებების სახით წარმოდგენილი საკითხები შეჯამდა.
კონფერენციის მიზანი იყო საზოგადოებრივი მეცნიერებების მიმართულებით მოსწავლეების ცოდნის გაღრმავება, სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესება, მოსწავლეებში კრიტიკული და შედარებითი ანალიზის უნარის განვითარება და სწორი, დემოკრატიული ღირებულებების ჩამოყალიბება.
კონფერენციას სამთაწყაროს სკოლის ადმინისრტრაცია, პედაგოგიური კოლექტივი, ადგილობრივი თემისა და თვითმმართველობის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

A Conference organized by the “Teach for Georgia” Consultant-Teacher
A Conference: “Georgia Facing the World Challenges” was organized by the “Teach for Georgia” Consultant-Teacher Liana Mamulashvili at the Dedoplistskaro region village Samtastkaro public school. 11-th grade students, total of 55 and the “Traveler’s Club” participated in conference.
The conference themes varied and concerned such issues as: Georgian diplomatic and international relations, ecological issues, Georgia’s role in resolving the world challenges and Georgia’s role in a European family. More than 30 themes selected by the students concerned Europe and the European structures. The conference was concluded by active discussion.
The conference aimed at deepening the student knowledge in social sciences, improving the learning and teaching qualities, developing critical and analytical skills and democratic values in students.
The conference were attended by the Samtatskaro school administration, teaching staff and representative of local community and self-governing bodies.