მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში მიმდინარე ტრენინგებს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე გაეცნო
სიახლეების არქივი09 დეკემბერი , 2015
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი ევროკავშირისა და ევროპის საბჭოს ერთობლივი პროექტისადამიანის უფლებების სწავლებისა და დემოკრატიული მოქალაქეობის ხელშეწყობა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში ფარგლებში მიმდინარე ტრენინგს გაეცნო.
4-დღიანი ტრენინგი საუნივერსიტეტო და სასკოლო საზოგადოების წარმომადგენლებისათვის დემოკრატიული მოქალაქეობისა და ადამიანის უფლებების შესახებ სწავლების კომპეტენციათა განვითარების ხელშეწყობის მიზნით მიმდინარეობს.
ტრენინგის ამოცანაა დემოკრატიული განათლების ხელშეწყობა როგორც ზოგადი, ისე უმაღლესი განათლების საფეხურზე მასწავლებელთა საუნივერსიტეტო მომზადებისა და შემდგომი პროფესიული განვითარების სისტემების საშუალებით. სწავლებას მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში ევროპის საბჭოს ექსპერტები უძღვებიან.
ტრენინგის მონაწილეები ეცნობიან დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებისა და ადამიანის უფლებების შესახებ სწავლების მიზნებს, პრინციპებსა და მათ შესახებ არსებულ დოკუმენტებს; სკოლის ანალიზს დემოკრატიული მოქალაქეობის განათლებისა და ადამიანის უფლებათა შესახებ სწავლების მიმართულებით; სკოლის კულტურათა ტიპებს; დემოკრატიული განათლების კომპეტენციათა ჩარჩოს; დემოკრატიული განათლების სწავლების ზოგად ხედვას და მის პრაქტიკულ განხორციელებას მასწავლებლის მომზადების პროცესში საუნივერსიტეტო მომზადების პროგრამებისა და პროფესიული განვითარების სისტემებში, ასევე ამ მიმართულებით უნივერსიტეტისა და სკოლების თანამშრომლობის სქემებს, ცრუ წარმოდგენებთან და დისკრიმინაციასთან ბრძოლის სტრატეგიებს, ევროპის საბჭოს სასწავლო რესურსებსა და სასწავლო მოდულების შემუშავების პრინციპებს.
ტრენინგის პირველი ნაწილის დასრულების შემდეგ, მონაწილეებს ექნებათ საკმარისი ცოდნა და კომპეტენცია დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებისა და ადამიანის უფლებების სწავლების მოდელებისა და მეთოდოლოგიის შესახებ.
ტრენინგი ორიენტირებულია შედეგზე და ითვალისწინებს მონაწილეების მიერ დეკემბრიდან თებერვლამდე ერთი მოდულის მომზადებას, რომელშიც მოცემული იქნება დემოკრატიული მოქალაქეობისათვის განათლებასა და ადამიანის უფლებების შესახებ სწავლებასთან დაკავშირებული მასწავლებლის 15 კომპეტენციიდან ერთ-ერთი. ამავე პერიოდში ტრენინგის მონაწილეები ექსპერტებისგან მიიღებენ კონსულტაციებს პროექტების მომზადების პროცესში.
მოდულების მომზადებისა და ტრენინგების მეორე ეტაპის დასრულების შემდეგ მოხდება მომზადებული მოდულების პილოტირება და დამტკიცება, ამის შემდგომ კი განაწილდება ორი მიმართულებით - როგორც საუნივერსიტეტო პროგრამების, ისე მასწავლებელთა შემდგომი პროფესიული მომზადებისთვისთვის.
პროექტში ჩართულია აღმოსავლეთ პარტნიორობის 6 ქვეყანა. პროგრამის ფარგლებში აღნიშნულ ქვეყნებს შორის მოხდება საუკეთესო პრაქტიკისა და გამოცდილების გაზიარება.
სწავლების ყველა საფეხურზე დემოკრატიული განათლების მიზანია საზოგადოებაში ჰარმონიული თანაცხოვრება, ტოლერანტობა და მშვიდობიანი, არადისკრიმინაციული გარემოს ჩამოყალიბება.

Deputy Minister visits the Trainings in National Center for Teacher Professional Development
The first Deputy Minister of Education and Science of Georgia- Ketevan Natriashvili attended the joint European Union and Euro Council trainings within the project ”Promoting Human Rights Education and Democratic Citizenship in the Eastern Partnership Countries” .
The target audiences for the 4-day trainings, aiming at promoting teaching components in human rights and democratic citizenship, are the university and school sectors.
The training goals are promoting teaching democracy at the secondary and high education levels through initial teacher trainings programs at the universities and further teacher professional development systems. The trainings are carried out by European Council experts in TPDC.
The trainings participants retrieve information on learning goals, principles and documents on democratic citizenship and human rights, school culture types, framework for democratic education competencies, general vision on teaching democracy and its practical application at the initial teacher training programs and further teacher professional development systems, school and university collaboration issues, strategies on fighting prejudice and discrimination, principles on European Councils teaching resources and modules development.
Upon the completion of the first training cycle, the participants will have sufficient knowledge and competences on teaching methodology of human rights and democratic citizenship.
Trainings are result-oriented and require the preparation of one module covering one of the 15 teacher competencies of human rights and democratic citizenship by participant teachers from December to February. The training participants will get consultations from experts on project preparation.
Upon the modules development and the 2-nd trainings cycle completion, the developed pilot modules will be approved, later disseminated in two directions: Initial Teacher trainings programs at the university level and teacher professional development systems.
6 Eastern partner countries are involved in the project. The countries will share their best practices within the project.
The democratic education aims at promoting harmonies co-existence, promoting tolerance and peace in non-discriminatory environment.