მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელმა სქემის ფარგლებში განხორციელებულ და დაგეგმილ ღონისძიებებთან დაკავშირებით ისაუბრა
სიახლეების არქივი15 სექტემბერი , 2015
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრში მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ამოქმედებასთან დაკავშირებით პრესკონფერენცია გაიმართა.
ცენტრის დირექტორმა გიორგი მაჩაბელმა მედიას სქემის დანერგვის პროცესში განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ ინფორმაცია გააცნო.
მიუხედავად იმისა, რომ სქემის შესახებ შექმნილი დოკუმენტი ნათლად წარმოგვიდგენს მიზნებსა და ამოცანებს, ჩვენ ვეცადეთ იმპლემენტაციის პროცესის თითეულ ეტაპზე მასწავლებლებისა და სკოლის ადმინისტრაციისთვის მაქსიმალურად გაგვემარტივებინა სქემაში ჩართვა. ამისათვის, განხორციელდა სკოლის დირექტორების კონსულტირება ქვეყნის მასშტაბით; მომზადდა სქემის გზამკვლევის ელექტრონული და ბეჭდური ვერსიები და შეიქმნა უკუკავშირის ეფექტიანი მექანიზმი, რათა ცხელი ხაზისა და სოციალური ქსელების მეშვეობით მუდმივ რეჟიმში ვუპასუხოთ ყველა შეკითხვას; გარდა ამისა, მზადდება სპეციალური ვიდეო-ინსტრუქცია, რომელიც მასწავლებლებს განუმარტავს სქემაში განაწილების, სტატუსის მოპოვებისა და შენარჩუნების წესებს” - განაცხადა გიორგი მაჩაბელმა.
ცენტრის წარმომადგენლების განცხადებით, უკვე განხორციელდა მასწავლებელთა გამოცდის შედეგების, ასევე მათი განათლებისა და სტაჟის შესახებ ინფორმაციის ასახვა eSchool-ში, რის საფუძველზეც, თვის ბოლომდე პედაგოგები განაწილდებიან სქემით განსაზღვრულ საფეხურებზე და მიენიჭებათ სტატუსის დამადასტურებელი სერტიფიკატი. სისტემაში განაწილების შემდეგ, თითეული მასწავლებელი სკოლის ადმინისტრაციის მეშვეობით მიიღებს მომხმარებლის სახელსა და პაროლს სქემის რეგისტრაციის გასააქტიურებლად და ელექტრონულ სისტემაში სამუშაოდ.
სქემაში მასწავლებელთა განაწილების შემდეგ მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი დაიწყებს ტრენინგების სერიას მასწავლებლებისთვის.
ყველა პრაქტიკოს მასწავლებელს, რომელსაც წარმატებით აქვს საგნის გამოცდა ჩაბარებული, საშუალება ექნება გაიაროს პროფესიული განვითარების კურსი, რაც მათ 5 კრედიტქულას მიანიჭებს; სპეციალურ ტრენინგებს გაივლიან ფასილიტატორები, რათა ეფექტიანი დახმარება გაუწიონ კოლეგებს სქემით გათვალისწინებული აქტივობების განხორციელებაში; წლის ბოლომდე კი განხორციელდება თვითშეფასებისთვის მოსამზადებელი ტრენინგები, რომელიც მასწავლებლებს დაეხმარება თვითშეფასების კითხვარის მაქსიმალურად ობიექტურად შევსებაში” - განაცხადეს პრესკონფერენციაზე.

National Center for Teacher Professional Development Director Presents Implemented and Planned Activities within “The Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme”
News ArchiveSeptember 15, 2015
A press- conference was organized on “The Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” enactment in National Center for Teacher Professional Development.
National Center for Teacher Professional Development Director, Giorgi Machabeli, informed the media representatives about the implemented and planned activities within “The Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme”.
“ “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” document clearly states the set goals, nevertheless we tried to facilitate the scheme involvement procedures for teachers and school principals at every stage of scheme enactment. School principals have been provided with consultations throughout the country; Scheme Guideline has been developed in electronic and hard copy versions; Effective feedback mechanisms have been developed, hot-line and social networks guarantee covering all the posed questions. Apart from this, special video instruction has developed giving instructions to teachers on status recognition and maintenance rules” declared Giorgi Machebeli
As TPDC representatives have declared information on teacher exam results, education and tenure have been reflected in eSchool already, based on what teachers will be assigned to various scheme categories and will acquire status recognition certificate before the end of the month. After registration in the system, each teacher will receive a user name and password for scheme registration activation and for working in the system.
After teacher assignment to various scheme categories, TPDC will launch a series of trainings for teachers.
“Each teacher who has successfully passed the subject exam, will have a chance to attend professional development course, granting them 5 credits; Facilitators will attend special trainings to assist their colleagues’ in successful realization of scheme activities.; Trainings preparing for self-evaluations will be carried out assisting the teachers in filling in the self-evaluation questionnaire with maximum objectivity” was stated at the conference.