მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრში სასკოლო მზაობის პროგრამის ტრენინგები დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორთან გიორგი მაჩაბელთან ერთად სასკოლო მზაობის პროგრამების 5-დღიანი ტრენინგი გახსნა.
5 დღის განმავლობაში საბავშვო ბაღების მეთოდისტები და აღმზრდელები შემდეგ საკითხებს განიხილავენ: თამაშის როლი ბავშვის სწავლასა და განვითარებაში, სასკოლო მზაობის ჯგუფის დღის განრიგი, სასკოლო მზაობის სახელმწიფო საგანმანათლებლო სტანდარტი, აღმზრდელის სახელმზღვანელოში არსებული თემატური მიმართულებები, ძირითადი საქმიანობები სასკოლო მზაობის ჯგუფში, სასკოლო მზაობის ჯგუფის ფიზიკური გარემო და რესურსები, დაკვირვბა და ჩანაწერების წარმოება, არაფორმალური შეფასება, ბავშვის პორტფოლიო, თანამრომლობა მშობლებთან, სამუშაო დღის, კვირის დაგეგმვა.
სასკოლო მზაობის აღმზრდელთა ტრენინგის მიზანია, რომ აღმზრდელებმა შეძლონ სასკოლო მზაობის საგანმანათლებლო სახელმწიფო სტანდარტზე, აღმზრდელის სახელმძღვანელოსა და აქტივობათა კრებულზე დაყრდნობით სააღმზრდელო პროცესის დაგეგმვა და წარმართვა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ პირველ ეტაპზე გადამზადდება 164 მეთოდისტი და აღმზრდელი.
სასკოლო მზაობის პროგრამის ტრენინგ-მოდული გაეროს ბავშვთა ფონდის ტექნიკური მხარდაჭერით და ექსპერტების მონაწილეობით შეიქმნა.
ტრენინგ-მოდული ეყრდნობა სასკოლო მზაობის საგანმანათლებლო სახელმწიფოს სტანდარტს, აღმზრდელის სახელმძღვანელოს და აქტივობათა კრებულს.

A Preschool Program Trainings launched at the National Center for Teacher Professional Development
Lia Gigauri- Deputy Minister, Ministry of Education and Science of Georgia and Giorgi Machabeli-Director, National Center for Teacher Professional Development announced the launching of 5 day training course on Preschool program training.
The preschool teachers and Methodists will discuss the following issues within the 5 days: game role in children learning and development process, the preschool program agenda, state preschool standards, themes given in preschool teacher manual, major activities in preschool groups, preschool group physical environment and resources, making observations and keeping records, informal evaluation, child portfolio, collaboration with parents, planning the working day, week.
The preschool teacher trainings aim at assisting the nursery school teachers in successful planning and realization of children upbringing based on the preschool state standards, preschool teacher manual and collection of activities.
164 Methodists and preschool teachers will attend the first cycle of trainings offered by TPDC.
The preschool program training module has been developed with the UNICEF technical support and expert participation.
The training module is based on preschool state standards, preschool teacher manual and collection of activities.