ძველ სქემაში ჩართული მასწავლებლების შეფასების მიზნით, 20 აგვისტოდან რეგისტრაცია იწყება
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა 2011-2014 წლებში პროფესიული განვითარების სქემაში ჩართულ მასწავლებელთა შეფასების წესი დაამტკიცა.
აღნიშნული წესის მიხედვით, ძველ სქემაში ჩართული მასწავლებლების  მიერ განხორციელებული პროფესიული  აქტივობების შეფასება და კრიტერიუმებთან შესაბამისობის შემთხვევაში,  კრედიტქულების მინიჭება მოხდება.
აღნიშნულ აქტივობებს, მასწავლებლის ელექტრონული პორტფოლიოს საფუძველზე, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორის ბრძანებით შექმნილი არანაკლებ 3 წევრისგან დაკომპლექტებული კომისიები შეაფასებენ.
ძველ სქემაში ჩართული მასწავლებლების კომპეტენციების შეფასება 4 მიმართულებით, სპეციალურად შექმნილი დადასტურების ინსტრუმენტებით მოხდება.
აღნიშნული მიმართულებებია:
სასწავლო პროცესის დაგეგმვა და მართვა
სასწავლო რესურსის შექმნა
პროფესიულ განვითარებაზე ზრუნვა
საკუთარი პროფესიული საქმიანობის კვლევა
ჩამოთვლილთაგან ეს უკანასკნელი მიმართულება მხოლოდ სერტიფიცირებულ, დოქტორის ხარისხის მქონე მასწავლებლებს ეხება.
თითეული მიმართულებების მიხედვით, მასწავლებელმა უნდა წარმოადგინოს შეფასების წესით დადგენილი ერთ-ერთი აქტივობა მაინც, რომელსაც თავად ჩათვლის საუკეთესოდ.  აღნიშნული გადაწყვეტილება ეფუძნება ხარისხის დადგენის პრინციპს.  ხარისხიანად შესრულებული, თუნდაც ერთი აქტივობა საკმარისია იმისათვის, რომ თითეული მიმართულებით გამოჩნდეს მასწავლებლის კომპეტენციის დონე და პოტენციალი.
კრიტერიუმებთან შესაბამისობის დადგენის შემთხვევაში, აღნიშნული აქტივობები მასწავლებლებს, ახალ სქემაში დამატებით აქტივობებად ჩაეთვლებათ და კრედიტქულები მიენიჭებათ.
შეფასების პროცესი იქნება გამჭირვალე, რადგან შეფასება ეყრდნობა მკაფიოდ გაწერილ ინსტრუმენტებს - რუბრიკებსა და კითხვარებს, რომელთა შესახებ თითეული მასწავლებელი წინასწარ იქნება ინფორმირებული. გარდა ამისა, ცენტრი უზრუნველყოფს მათ მხარდაჭერას კონსულტაციებით.
აღნიშნული აქტივობების შეფასებისა და აღიარების მიზნით, მასწავლებლებს შეუძლიათ 20 აგვისტოდან  11 სექტემბრის ჩათვლით, რესურსცენტრში წარადგინონ განაცხადი და განხორციელებული გეგმა, ხოლო 20 აგვისტოდან 21  სექტემბრის ჩათვლით, სკოლას, სადაც მოცემული მომენტისთვის იქნება  დასაქმებული მასწავლებელი, შეუძლია ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებათა მართვის საინფორმაციო სისტემაში - „ისქულში“ (eSchool) ატვირთოს განხორციელებული აქტივობების დამადასტურებელი დოკუმენტაცია.
ცენტრის ისტორიაში პირველად ხდება, რომ დოკუმენტების ატვირთვა და შეფასება მთლიანად ელექტრონულად ხორციელდება. ეს არის ერთგვარი ტესტი და პილოტი მასწავლებლებისთვის, რომლებსაც ახალი სქემის ფარგლებში, ელექტრონულ სისტემაში მოუწევთ მუშაობა. ცენტრი დაეხმარება მათ, რომ ეს პროცესი მათთვის მარტივი და კომფორტული იყოს.
აღნიშნული პროცესის დაწყებამდე აღნიშნული დოკუმენტაციის ატვირთვის ინსტრუქცია განთავსდება როგორც განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის, ისე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ოფიციალურ ვებგვერდზე და დაეგზავნება ყველა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებას.
მასწავლებლებს ეძლევათ საკმარისი დრო იმისათვის, რომ კიდევ ერთხელ გადახედონ საკუთარ პორტფოლიოებს, შეარჩიონ საუკეთესო აქტივობები, ატვირთონ სისტემაში და იყვნენ დარწმუნებული იმაში, რომ შეფასება გამჭირვალედ და ობიექტურად განხორციელდება.

Registration for Assessment of Teacher Involved in Old Teacher Professional Development Scheme Begins from August 20
News ArchiveAugust 18, 2015
National Center for Teacher Professional Development approved a regulatory document on assessment of teachers involved in Teacher Professional Development Scheme in 2011-2014.
According to the regulatory document, the compliance of professional activities carried out by teachers involved in old Teacher Professional Development Scheme with criteria set by the new Scheme will lead to accumulation of credit scores.
The activities will be assessed based on teacher electronic portfolios by the committees set up by the TPDC Director decree and consisting of no less than 3 members.
The assessment of teacher competences involved in the old Teacher Professional Development Scheme will be carried out by the following trends:
· Teaching process planning and management
· Creation of learning resources
· Professional development
· Professional research
The latter trend only applies to certified teachers with PhD degrees.
Teachers must present at least one best activity per trend as defined by the assessment regulations. The decision is based on quality enhancement principle. The quality activities per trend are sufficient grounds for revealing teacher competencies and potential.
In case of the activities compliance with the set criteria, the activities will be considered as supplement in new scheme and will lead to credit accumulations for teachers.
Assessments will be transparent since it will be based on lucid instruments- rubrics and questions provided to teachers previously, together with consultations by TPDC.
Teachers wishing to participate in the above mentioned process can submit an application and report on carried out activities to ERC-s from August 20- September 11; also the schools where teachers are employed can upload reports on carried out actives in Education Management Information System (eSchol).
Document electronic upload and assessment has been an innovation to TPDC. It will be a pilot project for teachers who will have to work in electronic system within the new scheme. TPDC will provide maximal assistance for facilitating the process and making it maximally comfortable.
The instructions for document upload will be posted on TPDC and EMIS web-pages and will be sent to all educational institutions.
Teachers will have sufficient time for reviewing their portfolios, selecting the best activities, uploading them in the system and making sure that the assessment process will be absolutely transparent.