საერთაშორისო ექსპერტმა მასწავლებელთა საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის დანერგვის პროცესი დადებითად შეაფასა
სიახლეების არქივი21 ივნისი , 2015
მსოფლიო ბანკის მხარდაჭერით მოწვეულმა საერთაშორისო ექსპერტმა მარკ ატკინსონმა მასწავლებლის საქმიანობის დაწყების, პროფესიული განვითარებისა და კარიერული წინსვლის სქემის ინსტრუმენტების ექსპერტიზა დაასრულა. ექსპერტი უკვე შეხვდა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს თამარ სანიკიძეს და სამუშაო შეხვედრების შედეგები გააცნო. მასწავლებელთა ეფექტიანობის შეფასების სისტემის ექსპერტის - მარკ ატკინსონის შეფასებით, სქემა სწავლების პროცესში მნიშვნელოვანი პოზიტიური ცვლილებების განხორციელების შესაძლებლობას იძლევა.
„იმინსტრუმენტების გამოყენებით, რომელიც უკვე შემუშავებულია და პილოტისთვის მზად არის, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარებისა და სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით მნიშვნელოვანი ცვლილებები იგეგმება. ეს ყოველივე დაეხმარება მასწავლებლებს გაკვეთილების უკეთ დაგეგმვაში, ინტერაქტიული მეთოდების დახვეწასა და საგნის სწავლების მაღალი სტადარტების დანერგვაში, რათა თქვენი მოსწავლეები კონკურენტუნარიანები გახდნენ მსოფლიოს მასშტაბით.“ - აცხადებს მარკ ატკინსონი.
მინისტრის განცხადებით, მარკ ატინსონი ჯერ კიდევ სქემის კონცეფციის შემუშავების დროს იყო პროცესში ჩართული და ექსპერტის მხრიდან ასეთი მაღალი შეფასება არის კიდევ ერთი გარანტია იმისა, რომ მოსალოდნელი შედეგი მიიღწევა. მნიშვნელოვანია, რომარამხოლოდ ერთხელ, არამედ მიმდინარე რეჟიმში მოხდეს სქემის განხილვა და კარგად დამუშავდეს დეტალები.
განათლების ტექნოლოგიებისა და განათლების პოლიტიკის ექსპერტი მარკ ატკინსონი საქართველოში 15 ივნისს ჩამოვიდა. მან ცენტრის ექსპერტ-კონსულტანტებთან ერთად ერთი კვირის განმავლობაშისქემის ძირითადი ინსტრუმენტების დამუშავებაში მიიღო მონაწილეობა. სქემის წარმატებით დანერგვის მიზნით საერთაშორისო და ადგილობრივისპეციალისტების მიერ პროცესის და შედეგების შეფასება 2015-2016 სასწავლო წლის განმავლობაშიც განხორციელდება.

International Expert evaluates the Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme Implementation
News ArchiveJune 21, 2015
World Bank expert Mark Atkinson finalized the expertise of “Teacher Induction, Professional Development and Career Advancement Scheme” instruments. The expert had a meeting with the Minister of Education and Science of Georgia, Tamar Sanikidze providing her with the workshop summaries. According to Atkinson the professional development scheme provides opportunities for many positive changes in the teaching process.
“The developed of pilot instruments can play a vital role in advancing teacher professional development and teaching processes. All of which will assist teachers in better lesson planning, interactive methods development and high teaching standards achievement, as a result of which Georgian students will become more competitive around the world”- declared Atkinson
As the Minister has stated Mr. Atkinson had actively been involved in the initial scheme concept development process and thus such the positive evaluations from an expert is a guarantee for achieving set goals. It’s vital that workshops on professional development scheme continue with further details development in mind.
Education Technologies and Education Policy Expert Mark Atkinson arrived in Georgia on June 15 and collaborated with the center expert-consultants on basic scheme instruments development for a week.
The local and international specialists will further oversee the scheme implementation and results achievement processes in 2015-2016 academic year for successful launching of the professional development scheme.