მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრმა ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელ სტუდენტებს პროგრამა „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ წარუდგინა
სიახლეების არქივი04 ივნისი , 2015
ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაში ჩართულ ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ მეოთხე კურსის სტუდენტებს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა პროგრამა „ქართული ენა მომავალი წარმატებისთვის“ წარუდგინა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ირინა აბულაძემ, მიზნობრივი პროგრამების სამსახურის უფროსმა ნინო გორდეზიანმა და პროგრამის მენეჯერმა თამარ კეკელიძემ ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელ სტუდენტებს პროგრამის მიზნები და მასში მონაწილეობის უპირატესობები გააცნეს.
პროგრამის მიზანია ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული საგნების სწავლების ხარისხის გაუმჯობესება არაქართულენოვან სკოლებში; ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული რეგიონების სკოლებში ქართული ენისა და საზოგადოებრივი მეცნიერებების მასწავლებლების პროფესიული განვითარების მოტივირება და ხელშეწყობა; ეთნიკური, კულტურათაშორისი და საზოგადოებრივი კავშირების განმტკიცება, ასევე ეროვნული უმცირესობების ინტეგრაციის პროცესის ხელშეწყობა.
ბაკალავრის ხარისხის მქონე პირებს, რომლებიც ფლობენ ქართულ ენას, შესაძლებლობა ეძლევათ პროგრამაში ჩაერთონ დამხმარე მასწავლებლის სტატუსით და ადგილობრივ მასწავლებლებთან ერთად წარმართონ საგაკვეთილო პროცესი.
პროგრამაში მონაწილეობის პერიოდში დამხმარე მასწავლებლები მიიღებენ ყოველთვიურ ანაზღაურებას, ხოლო პროგრამის დასრულების შემდეგ მაგისტრატურის საფეხურზე ისინი უზრუნველყოფილნი იქნებიან სახელმწიფო-სასწავლო გრანტით.
უახლოეს მომავალში პროგრამის ფარგლებში გამოცხადდება დამხმარე მასწავლებლების ახალი ნაკადის შესარჩევი კონკურსი. ამ დრომდე პროგრამაში ჩართული იყო 600-ზე მეტი მონაწილე.
შეხვედრას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის; საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის, სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტის; ილიას უნივერსიტეტის; სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის; გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტისა და იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 80-ზე მეტი სტუდენტი ესწრებოდა.

National Center for Teacher Professional Development (TPDC) holds a presentation on Program “Georgian Language for Future Success “to Ethnic minority students
News ArchiveJune 04, 2015
National Center for Teacher Professional Development (TPDC) held a presentation on Program “Georgian Language for Future Success“ to senior ethnic minority students, involved in the Georgian training programs.
Irina Abuladze-Deputy Director, TPDC; Nino Gordeziani-Head of Strategic Programs Deapartment, TPDC; and Tamar Kekelidze, program Manager Georgian Language for Future Success “TPDC, introduced program goals and benefits to students.
The program goals are advancing quality of teaching subjects provided by the National Curriculum at the schools inhibited with ethnic minorities; Offering professional development opportunities to Georgian Language and Social Sciences teachers in the densely populated ethnic minority regions; Promoting ethnic, inter-cultural and social contacts, and ethnic minority population successful integration.
Interested candidates having BA degree and possessing the knowledge of Georgian Language can apply for the program and deliver lessons in the ethnic minority regions alongside the local teachers, with the assisting teacher status.
The program participants get monthly payment during the program period and state MA grant upon the program completion.
Contest for assisting teachers will be announced shortly. 600 participants have been involved in the program so far.
The meeting was attended by the Tbilisi State University, Georgian Technical University, Sokhumi State University, Gori State University, Ilia University, Samtskhe-Javakheti State University and Iakob Gogebashvili Telavi State University students.