პროფესიული განათლების მასწავლებელთა კონფერენცია
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ინიციატივით პროფესიული განათლების მასწავლებელთა კონფერენცია გაიმართა, რომელსაც განათლების სამინსტროს პროფესიული განათლების განვიარების დეპრატემენტის თანამშრომლები, განათლების ხარისხის განვიარების ეროვნული ცენტრის ექსპერტები, პროფესიული სასწავლებლების მასწავლებლები და დირექტორები ესწრებოდნენ.
კონფერენციის მიზანი იყო:
· პროფესიული სასწავლებლების მასწავლებელთა განვითარებისათვის დაგეგმილი და განხორციელებული ტრენინგების მიმოხილვა და ანალიზი;
· პროფესიული განათლების მასწავლებელთა განვიარების სახელმწიფო პროგრამის 4 წლიანი ანგარიშის წარდგენა;
· პროფესიული განათლების მასწავლებელთა მომზადებისა და განვითარების კონცეფციის პროექტის განხილვა.
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ერონული ცენტრის მიერ ხორციელდება სახელმიფო პროგრამა, რომელიც პროფესიული განათლების მასწავლებელთა განვითარებას ემსახურება. სისტემატურად მიმდინარეობს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ტრენინგები და სხვა პროფესიული განვითარების ღონისძიებები.
გაეროსთან თანამშრომლობით შემუავდა მასწავლებელთა მომზადებისა და პროფესიული განვითარების კონცეფცია, რომელიც მიზანდ ისახავს მასწავლებელთა მომზადების პროგრამების რეგულირებას, მასწავლებლებისა და ახალი კადრების მოზიდვას პროფესიაში, მასწავლებელთა პროფესიული განვიარების ხელშეწყობას, როგორც კოლეჯების ბაზაზე, ასევე სახელმწიფოს მხრიდან.
კონცეფციის პროექტზე მუაობა გრძელდება და დაგეგმილია არასამავრობო და საერთაშორისო დონორ ორგანიზაციებთან ეხვედრა აღნიშნული დოკუმენტის განხილვის მიზნით, სანამ ის წარედგინება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დასამკიცებლად.

Vocational Education Teachers' Conference
By the initiative of National Center for Teachers’ Professional Development a conference on teachers’ professional development was held. The conference was attended by the representatives of the MES professional education department as well as members of National Center for Educational Quality Enhancement.
The main goals of the conference were:
• To review and analyze the trainings aimed at professional development of teachers of vocational colleges;
• Presentation of 4-year program for vocational education teachers.
•  To review the draft of vocational education teachers training and professional concept.
It’s worth noting, that national Center for Teachers’ Professional Development is implementing a state program which serves as a tool to develop vocational education teachers’ professional skills. Teachers’ professional development trainings and activities are systematically being implemented.
Teacher training and professional development concept was developed in collaboration with the UN, which is aiming at the regulation of teachers’ education programs, recruiting new personnel in the profession, teachers' professional development on a college base, as well as from the state.
The work on the concept still continues and it is scheduled to meet with NGOs and international donor organizations to discuss the document before it is submitted to the approval to the MES.