სპეციალური მასწავლებლის სტანდარტი
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა სპეციალური განათლების მასწავლებლის სტანდარტისადმი მიძღვნილი კონფერენცია გამართა. კონფერენციას სპეცილაური მასწავლებლები, ფსიქოლოგები, დირექტორები, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კონფერენციის ფარგლებში მოხდა ისეთი საკითხების განხილვა, როგორიცაა:
· სპეციალური მასწავლებლის სტანდარტი;
· სპეციალური მასწავლებლის სქემაში ჩართვის გზები და შესაძლებლობები;
· საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტის მომზადება სპეციალური მასწავლებლის საქმინობასთან დაკავშირებით.
ასევე, სპეციალური მასწავლებლის სტანდარტის საფუძველზე შეიქმნება სპეცილაური მასწავლებლის მომზადების სამაგისტრო პროგრამა. სტანდარტის გადახედვა და ცალკეული პუნქტების დაკონკრეტება საჭიროა, რათა ის უფრო მოქნილი გახდეს, როგორც ახალი პროგრამების შესაქმენად, ასევე სპეციალური მასწავლბელის მომზადებისა და პროფესიული განვითარების ხელშესაწყობად.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ერთერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტს - ინკლუზიური განათლების განვითარება წარმოადგენს. სპეციალური მასწავლებელი არის ის მთავარი ფიგურა, რომელიც ხელს უწყობს სსსმ მოსწავლის საგაკვეთილო და სასკოლო პროცესებში ინტეგრირებასა და მათ წარმატებას.

Special Teacher's Standard
The National Center for Teachers’ Professional Development hosted a conference dedicated to special education standard. The conference was attended by special teachers, psychologists,principals, representatives of MES and the National Center for Teachers’ Professional Development.
In the scope of the conference several main issues were discussed:
• Special education teachers’ standard;
• The ways and opportunities to get involved in the special education teachers’ scheme;
• A special package of legislative amendments concerning the teacher's activities.
It’s worth noting that, it is planned to create special teachers’ training MBA program on the bases of special teachers’ standard. It’s essential to look through the standard and define concretely several items, in order to make it more flexible.
One of the main priorities of the MES is to develop inclusive education. Special teacher is a main figure, who encourages SEN children in school activities and assists them in integration process.